Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Captain America je další obří marvelovský propadák, hororová Opice nezklamala


ikona
TedGeorge
a24anthony mackiecaptain americadisneydogmanharrison fordhororlionsgatelonglegsmarvelne zha 2opiceosgood perkinspaddingtonthe monkeytržbywoody harrelson
Marvelovka Captain America zažívá druhý víkend v kinech hrozivý propad, horor od režiséra Longlegs nezklamal.  

Můžeme se teď v klidu pobavit o kvalitách nejnovější marvelovky Captain America: Nový svět (pokud jste však s filmem spokojení, tak to možná neříkejte nahlas před vyloženě nas*aným kolegou Civalem), ale co se kasovních výsledků týče, tak tam už moc prostoru k diskuzi nevidím.

Slovíčko „propadák“ bylo po stomilionovém čtyřdenním otvíráku ještě příliš příkré, ale když se tak koukám na vyloženě tragické tržby za druhý víkend, tak už jiné použít nelze. A je mi úplně fuk, že Disney s Marvelem budou až do poslední chvíle tvrdit opak. Čísla totiž hovoří jasně.

V Americe Anthony Mackie s Harrisonem Fordem přisypali pouhých 28 mega. Mluvíme tu o padáku o 68 %, což je prostě a jednoduše tragédie srovnatelná s trojkou Ant-Mana (ten klesal o 70 %). Co se komiksáren z produkce omnipotentního Kevina Feigeho týče, tak kromě zmiňovaného mravenčáka jenom ve všech směrech otřesní Marvels zvládli být druhý víkend se 78 % ještě větší průšvih. Cap má v USA po deseti dnech na kontě vrcholně bídných 141 milionů dolarů.

Pokud se v následujících týdnech nestane zázrak (spoiler – nestane), tak studio možná může zapomenout na překonání hranice 200 milionů dolarů. Jasně, stejně jako v případě dalších marvelovek je nasnadě očekávat alespoň částečnou stabilizaci, ale ať počítám, jak počítám, vychází mi závěr někde u 180–190 milionů. Špatné zprávy pro kdysi mocnou komiksovou franšízu však tímto nekončí.

Ve světě zažívá Captain America: Nový svět jenom o chlup nižší propady a aktuálně přepočítává pouhých 148 melounů. Globální výsledek je tedy po druhém víkendu velmi slabých 289 milionů. Nechme tu celkovou podměrečnou kasovní nadílku na chvíli uležet.

Já mezitím jenom připomenu, že globální otvírák byl 192 mega, a dodám, že kdysi oblíbený superhrdina už nemá v rukávu žádný velký trh s nadcházející premiérou, který by ho zachránil od nejhoršího. Takže nejenom že v Americe navzdory prakticky nulové konkurenci v kinech dost možná nepadnou ani dvě kila. Je klidně možné, že globálně se Cap nepřekulí ani přes 400 milionů dolarů. A to už je teda řádný průšvih.

Bídné by ty kasovní výsledky byly, i kdybyste po vzoru největších zámořských webzinů věřili oficiálně reportovanému rozpočtu 180 milionů dolarů (zdravím například Deadline, Hollywood Reporter a Variety). Nejenom já však tomuto numeru nevěřím a stejně jako další tržební insideři jsem přesvědčený, že nás mocný Disney zase jednou tahá za nos. Co mě k tomu vede? Vraťme se teď na chvíli zpátky k digibordelové mravenčí Quantumanii.

Disney dodnes trvá na rozpočtu 200 milionů. Problém je, že se film natáčel ve Velké Británii, studio tam žádalo o daňovou vratku a světlo světa díky tomu spatřily reálné náklady, které se po započítání vítaného bonusu z Británie vyšplhaly za 300 milionů! Zpátky ke Capovi.

Je dobře známým faktem, že se Captain America: Nový svět v návaznosti na otřesné zkušební projekce dočkal masivních přetáček, kvůli nimž rozpočet nabobtnal. Bohužel pro tržební analytiky bažící po pravdě se marvelovka nenatáčela ve Velké Británii a reálný budget se tím pádem s velkou pravděpodobností nikdy nedozvíme. Vězte však, že nejenom pro mě důvěryhodní insideři, kteří už mnohokrát přispěchali s (později potvrzenými) informacemi, bez rozpaků hovoří o obřím rozpočtu 350 a více milionů.

Jasně, moloch jako Disney takové ztráty nepoloží. Neohrozí ani ze zašlé slávy živý Marvel, jenž by se mohl trochu zahojit už letos s retro Fantastickou čtyřkou (ne, Thunderbolts žádný velký sukces nebude) a už příští rok budou snad na pořadu dne další Avengers s navrátilci Downeym a Evansem. Nemluvě o Spider-Manovi, kterého spolupracující Sony zrovna o týden odsunulo na úplný konec července 2026. Tom Holland tak nebude konkurovat sám sobě v nolanovské Odysseji.

Každopádně bych se přimlouval za to, abychom alespoň tady nejeli studiem prosazovaný narativ, že je komiksárna s mizerným CinemaScore hodnocením prvních diváků B- (i ten zmiňovaný Ant-Man 3 měl alespoň B) a obřími propady vlastně úspěch, dříve nebo později se zaplatí a všechno bude cajk. Nebude.

Disney s Marvelem jsou co se komiksáren týče packalové. Už několikátým rokem v kuse se v tom vyloženě plácají a vyhazují stovky milionů dolarů oknem. Argument, že Warneři se svým vysmívaným DC brandem třou ještě větší bídu, mi jako dostatečně polehčující okolnost nepřijde. A už stačí, pojďme si spravit chuť s Opicí.

Ani na chvíli jsem nevěřil analytikům, kteří predikovali 20+ milionovou nadílku za první víkend. Longlegs alias Sekáč byla s nečekaně vysokými tržbami výjimka, kterou se studiu Neon jen tak nepovede napodobit. Nakonec se režisér Osgood Perkins dočkal amerického otvíráku 14 milionů dolarů z 3200 kin, za což stejně (byť opatrně) zvednu palec nahoru. Trochu jsem se totiž obával, že s Opicí v kinech krutě narazí. Proč?

Místo chytře skrytého Nicolase Cage v Longlegs režisér vsadil na herce Thea Jamese, což je za mě asi stejný sešup kvality, jako když si jeden večer dáte v pětihvězdičkovém hotelu exkluzivní Wagyu steak a ten následující si necháte naservírovat utopence v blízké pivnici. Nemluvě o faktu, že Oz na režijní sesli tentokrát zabrousil do vod hororové grotesky na motivy přece jenom méně známé povídky Stephena Kinga. Tohle mohlo dopadnout nevalně v úplně všech směrech, ale nestalo se.

Černým humorem šmrncnutá Opice sice už teď může zapomenout, že by americký otvírák násobila s podobnou intenzitou jako Longlegs (tedy 3,3krát), ale ono i těch 30–40 amerických milionů bude studiu nakonec stačit. Film, kterému první diváci dávají shodné céčkové hodnocení jako u již několikrát zmiňovaného Longlegs, totiž nastupující Neoni ani tentokrát neprodukovali (o to se postaral James Wan a jeho label Atomic Monster).

Za nízkou částku okolo osmi milionů dolarů koupili pouze práva pro Ameriku. Celkový rozpočet byl mimochodem 10 mega, takže investující Wan a spol. se jistě zahojili už s předprodejem práv do zbytku světa (v době psaní článku ještě nebyly známy výsledky z první várky trhů). Zpět k pozoruhodnému studiu.

To by se očividně velmi rádo stalo dalším A24 a zatím má k nezávislé slávě docela slušný náběh. S oblíbeným studiem pojmenovaným po jedné italské silnici totiž kromě většinou unikátních bijáků sdílí i čuch na povedené a maximálně efektivní marketingové kampaně. Za málo peněz hodně muziky. Začít můžeme třeba s promo webovou stránkou, která v případě Opice jako by vypadla z konce devadesátých let, kdy pamětníci používali legendární prohlížeč Netscape.

Neon tam farářům nabízí projekce Opice v jejich kostele a sděluje tam mimo jiné jasnou odpověď, jaký je ten největší hřích. Pokračovat můžeme třeba mechanickými opicemi, které diváky zaujaly v nejednom lobby multiplexu. Prostě a jednoduše další cool kampaň, z níž by si měli vzít příklad i ostatní.

Kolem a kolem utratil Neon za marketing rozumných 10 melounů a z toho pouhých 300 000 dolarů padlo na hrstku televizních spotů. Proč utrácet jako klasická velká studia, když můžete poslat ven necenzurovaný trailer s puncem události, na který za první tři dny klikne více než 100 milionů diváků, a zbytek obstará levný internet a šuškanda, která je zdarma.

Studio se přitom teprve rozjíždí. Jejich velebená Anora je jedním z největších oscarových favoritů a právě sbírá ceny (a po troškách i dolary), kam se podíváte. V uplynulých měsících si navíc za velmi výhodných podmínek zajistilo tučnou finanční injekci od privátních investorů ve výši 200 (!) milionů dolarů.

Jistě i to bude důvodem, proč si u následujícího bijáku Oze Perkinse (Keepera se dočkáme už letos v říjnu) nově pojistili celosvětová práva na uvedení. Jen houšť, fandím jim. I když na Opici po rozpačitých dojmech kolegů Croma a do_Oda (ve zbytku světa však Rotteny hlásí spokojenějších 6,3/10) na rozdíl od Longlegs do kina zrovna nepospíchám.

Rychle k dalším filmům. Bronz a bramboru berou rodinné filmy. Paddington v džungli si pro sebe urval poslední cenný kov, protože v USA právě připisuje dalších 6,5 mega za víkend. Celkových 25 míčů z Ameriky sice není žádný zázrak, ale letmý pohled na globálních 150 melounů jistě uklidní všechny milovníky zvířat, kteří se bojí, že by šikovný medvídek neměl co žrát.

U Dogmana to je naopak všechno o Americe. Tam si relativně levně spíchnutý animák za 40 mega došel pro dalších 6 milionů a celkově už přepočítává skoro 79. Zbytek světa na psího Robocopa tolik neslyší a přidává prozatím dalších 26. Cálující a distribuující Universal bude spokojený.

 

Co pětka? Další animák. Asi vás úplně neuspokojí konstatování, že čínská Ne Zha 2 hlási z 800 amerických kin další tři miliony a celkově už v doplňkovém zámoří atakuje pěkných 15 mega, že? Spíše oceníte info, že v samotné Číně už padlo více než 1,86 (!!!) miliardy dolarů a je už jisté, že tamní fenomén (a oficiálně už kasovně nejmocnější animák všech dob) tam bude brzdit až daleko za hranici dvou miliard. Wow.

Na šestém place na první pohled kolabuje o 70 % chválený horor Heart Eyes. Je třeba však připomenout, že film je v kinech už třetí víkend. Ten první, kdy lidé raději koukali v televizi na Super Bowl, vydělal v amerických kinech 8 milionů. Ten druhý však takřka 10. Sony tedy při pohledu na aktuálních 27 milionů nemá nejmenší důvod brečet. Rozpočet je sice na poměry podobných žánrovek mírně nadprůměrných 18 mega, ale studio za práva na uvedení v USA jistě vytasilo mnohem méně.

Sedmé a osmé místo sdílí dva naprosto rozdílné snímky s 2,5 miliony dolarů. Mufasu: Lvího Krále odbydu s tím, že globálně už mu chybí pouze milion a půl, aby překonal 700 mega. Disney si právě hlasitě oddechl. Nejraději bych také nijak nekomentoval drama The Unreakable Boy, které do 1700 zámořských kin uvedli Lionsgati a připisují si tím pádem další v nekonečné řadě propadáků.

V trezoru tři roky držený kanadský film o třináctiletém autistovi Austinovi, který navíc trpí vzácnou nemocí kostí, si však pár řádků navíc zaslouží. Klučina totiž naštěstí disponuje tatínkem Scottem, který najde cestu k bohu a všechno nakonec díky bohu dopadne dobře. Asi chápu, proč si teď klepete na čelo a říkáte si, z jakého důvodu cynicky glosuji další z řady křesťanských agitek, které prostě oslovují svoje specifické americké publikum (znovu marný Lionsgate tentokrát předprodeje do světa fakt nezachrání) a ateistům ze střední Evropy nejsou podoblé fláky určené. To ale ještě nevíte, že si hlavní roli taťky zahrál Zachary Levi. A já už se v této souvislosti holt neudržím.

Těm kolemjdoucím, kteří jsou Shazamovi ochotní naslouchat, Zachary na potkání sdělí, že za jeho ústup ze „slávy“ může liberální Hollywood, který otevřeně konzervativní herce nepustí ke korytu. Budiž, ať si brečí, mně osobně jsou politické preference privilegovaných hollywoodských herců šumák. A myslím, že kdyby Leviho filmy vydělaly prachy, což se už dlouho neděje, tak je to víte kde i Hollywoodu. Vždyť i Gibson už vesele točí dál.

Co mi však bytostně vadí je, že Levi patří k velkým podporovatelům Roberta F. Kennedyho. Tedy ministra zdravotnictví nejmocnější země světa (bez komentáře), jenž dlouhodobě naznačuje, že očkování má přímou souvislost s autismem (ano, právě o autismu je z velké části i film). Skoro bych si tedy troufnul tvrdit, že s Levim nechce mít nikdo nic společného ani ne tak kvůli jeho politickému přesvědčení, ale spíš kvůli tomu, že Zachary je s prominutím debil. A navíc ubrečený, viz jeho pláč po kolapsu dvojky Shazama. Za krátké off topic okénko se omlouvám, ale už to ze mě muselo ven.

Pro úplnost zmíním i bláznivý (jak jinak) bollywoodský akčnák Chhaava, který po dvou týdnech v USA přepočítává z pár stovek kin pět mega, a konečně velmi úspěšnou komedii s populární herečkou Keke Palmer One of Them Days, jež pomalu končí pouť v kinech s více než 46 miliony dolarů. S rozpočtem 14 míčů takovou zámořskou kasovní nadílku chcete.

Celkový žebříček víkendových tržeb zde.

Příští víkend bude v kinech znovu mrtvo. Za zmínku stojí snad jenom potápěčský thriller s Woodym Harrelsonem Poslední nádech, takže Captain America si ještě jednou připíše Pyrrhovo vítězství.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (28)
© copyright 2000 - 2025.
Všechna práva vyhrazena.

TOPlist