Captain America odstartoval naoko suverénně, podtrhne ale úpadek Marvelu
00:06 | 17.02.2025 |

Tak jsme si všichni užili miliardový triumf Deadpoola s Wolverinem a teď tvrdý návrat do reality. Tedy, do reality… jak se to vezme. Za mořem se jede pohádka pro Disneyho o tom, jak nový Captain America uspěl díky mohutnému stomilionovému otvíráku a Marvel si tak připisuje další kasovní úspěch. My ale nepotřebujeme pochlebovat Bobu Igerovi a Kevinu Feigemu a předcházet si Disneyho marketingové oddělení a můžeme se podívat na nástup nové marvelovky bez růžových brýlí. A nevypadá to extra dobře.
Jasně, na první pohled se můžou Disney s Marvelem chlubit svou znovu obnovenou dominancí. Za čtyři dny v americké distribuci včetně pondělního svátku si totiž Captain America: Nový svět připíše naoko pěkných sto milionů dolarů a naprosto tím smetl veškerou konkurenci. Na marvelovské poměry jde ovšem spíše o průměrný start. Rozhodně ale nepatří k nejslabším rozjezdům studia a pořád je o parník třeba nad komiksárnami od Sony.
Bližší ohledání však extra důvody k optimismu nedává. Zaprvé jde o strmý pokles proti trojce Capa s podtitulem Občanská válka, která doping v podobě stylizace do Avengers 2.5 a výpomoci dalších slavných hrdinů přetavila v miliardový úspěch. Nový Cap má sice k ruce Red Hulka, přesto si na úvod ze zbytku světa přišel jen na 92 milionů a z globálního odpichu za 192 mega se nejspíš nedohrabe ani na půlmiliardu.
Recenze jsou totiž sotva průměrné a slabé jsou i ohlasy diváků – ratingy od publika jsou dokonce na marvelovské poměry zatím vůbec nejnižší, a to tohle nenáročné publikum zkouslo i srágory typu Thor 2 a Thor 4, Ant-Mana 3 a Marvels – takže se dá očekávat i u čerstvého Capa velmi rychlý sešup zájmu. Nový svět tak zůstane daleko i za tržbami dvojky Captaina s Winter Soldierem, která za časů úplně jiných cen lístků nastřádala celosvětově 714 mega.
Nový Cap se tak bude moct porovnávat leda s jedničkou, kdy se marvelovské univerzum teprve rozjíždělo z bodu nula. Problémem ovšem je, že nový film podle všeho stál až 300 milionů dolarů, což teď studiový damage control silně popírá a přelakovává film na úspěšnou produkci za 180 milionů dolarů. Takhle nízký ale těžko mohl být už vstupní rozpočet – a to se po tragických testovacích projekcích opakovaně draze přetáčelo, přestřihávalo, přeobsazovalo a digitálně dodělávalo, tak aby výsledek nestál za prd (což se tedy stejně nepovedlo).
Hollywoodské tamtamy proto bily dlouhé měsíce na poplach, že tady se na Disneyho valí průšvih obřích rozměrů. Najednou je ale start nového Capa za mořem odborníky podáván jako úspěch. Poněkud bizarní, až směšné...
Nic nemůže být z mého pohledu vzdáleno víc realitě. Jasně, teď ze mě mluví i frustrace z tragického výsledného filmu (kolegové se mnou nebudou souhlasit, ale co už…), který vypadá jako něco mezi laciným televizním thrillerem a komiksovým blátem od Sony, s trapným zeleným záporákem a podprůměrnou akcí. Ale z tohohle prostě nebude velká blockbusterová událost zimy. A celkové tržby zůstanou daleko předaleko za miliardovými hitovkami, ba i za hranicí obyčejné výnosnosti.
Fandové se nahrnuli při první příležitosti a i kvůli slabým ohlasům těžko ponouknou k návštěvě nové diváky. Takže solidní start v Americe a slabý rozjezd na ostatních kontinentech povede k tomu, že se navzdory účetním kouzlům půjde do mínusu. Hlavně se ale zase silně otřese víra v marvelovky, kterážto kategorie se už teď potácí ve větší než malé krizi. A ještě víc se bude žadonit o návrat starých dobrých superhrdinů a jejich ikonických příběhů z časů před pěti a více lety.
Stříbrná příčka je okupována s výrazným odstupem, Paddington v džungli ale extra smutnit nemusí. Rozjezd s šestnácti miliony za první čtyři dny je zhruba v intencích velebené dvojky, která to dotáhla na čtyřicítku z Ameriky. Povedený třetí díl milovaného britského importu má za úkol vydělávat hlavně ve zbytku světa, což se zatím povedlo za globálních 131 milionů. Propadák to zkrátka nebude ani tentokrát a to je dobře.
Parádní je pohled na horor Heart Eyes, který díky Valentýnu z týdne na týden dokonce posílil a o víkendu připočetl dalších deset mega. Po pondělku tak bude přepočítávat bezmála 23 milionů jen z Ameriky, což je pro romantický slasher hezká bilance. A zasloužený plod střídmé chvály kritiků i diváků.
Na čtyřce si dál dobře vede Dogman, který se brzy proštěká k sedmi pětkám z Ameriky a už ke stovce celosvětově. Úspěch tohohle animáku ale přeci jen bledne při pohledu na jinou kreslenou záležitost pro rodinky Ne Zha 2 na pátém fleku. Ta sice zahájila pouť americkými kiny se sedmi miliony, pro tohle animované dobrodružství jde ale o drobné. Jen z čínských kin totiž tenhle fantasy megahit vytěžil už miliardu a půl dolarů (!!) a stane se tak s velkou pravděpodobností vůbec nejúspěšnějším titulem letošní kinosezóny napříč všemi kontinenty! Pokud tedy Cameron s Avatarem 3 nepřitvrdí a nezkusí vytáhnout z multiplexů pro změnu rovnou rekordní miliardy tři.
V druhé půlce desítky se dál spíš trápí akční komedie Láska bolí, k sedmi kilům celosvětově se už přibližuje Mufasa a svých překvapivých 44 mega jen z Ameriky si hýčká holčičí buddy oddychovka One of Them Days.
Za hororovým Společníkem, jenž se pomalu sune k dvacítce z Ameriky, si pak nadále velmi sympaticky vede IMAXovský dokument Becoming Led Zeppelin. Pět a půl milionu jen z amerických kin pro staré rockové šajby, to je krásný výsledek!
Kompletní žebříček tržeb tady.
Za týden Capa nic ohrožovat nebude. Ani Old Guy nebo pět let starý Podfuk za všechny prachy.