TOP 14 nezapomenutelných filmů z roku 2005
14:00 | 22.02.2025 |

Utíká to. Co kdysi nenápadně (a náhodou) započalo nostalgickým pohledem na tučný ročník 1999, to se právě dočkalo sedmého dílu. Dostáváme se k roku 2005. Česku už tenkrát nebylo slovo „multiplex“ cizí a Hollywood si užíval zlaté časy. DVDčka se pořád ještě prodávala v milionových nákladech, nová kina se otevírala jako na běžícím páse, Kevin Feige pomalu začal plánovat první marvelovskou fázi a my si teď spolu zase jednou hezky zavzpomínáme. Byť by někdo mohl argumentovat, že rok 2004 nabídnul pecek ještě více, TOPka za 2005 nám znovu nabobtnala. Tentokrát si totiž posvítíme na 14 nezapomenutelných filmů.
TOP 10 nezapomenutelných filmů z roku 1999
TOP 10 nezapomenutelných filmů z roku 2000
TOP 10 nezapomenutelných filmů z roku 2001
TOP 11 nezapomenutelných filmů z roku 2002
TOP 11 nezapomenutelných filmů z roku 2003
TOP 13 nezapomenutelných filmů z roku 2004
Zase a znovu připomínám, že za bernou minci bereme datum premiéry v zemi, ze které snímek pochází, nikoliv „až“ českou kinodistribuci. Často to dělá velký rozdíl. Zároveň prosím berte v potaz, že se nesnažíme řadit snímky od nejhoršího k nejlepšímu nebo naopak. Místo toho klasicky volíme výčet, kde pořadí nehraje roli. Všichni níže zmiňovaní jsou léty prověření vítězové. Na úvod stačí, jdeme na to.
Batman začíná (Christopher Nolan)
Rozpočet: 150
Globální tržby: 375,4
Hodnocení na CSFD/IMDb: 87 % a 8,2
V.I.M.: Ano, už došlo i na první blockbuster z dílny Nolana
Vytáhni v hospodě: Nolan točil Oppenheimera 50 dní (původně prý ale bylo plánováno o 30 více) a fantastický Interstellar zvládnul za pouhých 54. Tipnete si, jak dlouho strávil na place Batman začíná? Špatně, bylo to rovných 129. Režisér totiž odmítnul druhý štáb a asi není žádným tajemstvím, že si tenkrát zrovna netykal s náročnými akčními scénami, které pro něj tehdy ještě byly velká neznámá.
Film koncepčně, herecky i dějově tak dobrej, že mu všichni odpustili i to, za co jsou dodnes jiné filmy vláčeny kanály. Ne, nemyslím obsazení Katie Holmes. Řeč je o té proslule tragické akci. Když se ale Nolan před dvaceti (!) lety poprvé vydal do světa akčních blockbusterů, měl za sebou jen menší sofistikovaná dramata, a v kontextu toho vlastně první neotesaný „ninjovský“ Batman dopadl ještě jakž takž dobře. Jak už ale zaznělo, bylo to hlavně proto, že režijní mág rozlouskl tajnou formuli na to, jak moderním divákům naservírovat něco, co měli do té doby spojené pouze s gumovými bradavkami, Jimem Carreym a těžce burtonovskou stylizací.
Batman Begins tohle všechno změnil a naservíroval divákům v rámci mezí realistickou komiksovou adaptaci, která se brala zcela právem vážně, zatímco krásně budovala mytologii, rozvíjela postavy, vztahy a vlastně i celý ten mýtus superhrdiny, jenž Nolana ze začátku nejspíš dost fascinoval. Když se k tomu přidal nadupaný soundtrack Hanse Zimmera, bylo v podstatě vymalováno. V tu dobu navíc málokdo tušil, že to celé může být ještě mnohem, MNOHEM lepší. O tom ale zas až za tři roky. (do_Od)
Match Point – Hra osudu (Woody Allen)
Rozpočet: 15
Globální tržby: 85,6
Hodnocení na CSFD/IMDb: 80 % a 7,6
V.I.M.: Woody Allen má v rubrice V.I.M. četné zastoupení, ale na Match Point ještě bohužel nedošlo.
Vytáhni v hospodě: Dáme si pár nej. Se stopáží 124 minut se jedná o nejdelší film Allena vůbec. První film, který newyorský patriot Woody natočil komplet ve Velké Británii. No a konečně samotný režisér se před pár lety vyjádřil, že co se vlastní filmografie týče, tak je to jeho nejoblíbenější snímek vůbec.
Začátek posledního tvůrčího vzmachu Woodyho Allena korunovaný Oscary pro Půlnoc v Paříži a Jasmíniny slzy začal právě s Match Pointem. Allen se po nepříliš dobře přijaté dekádě komedií, které následovaly Pozor na Harryho, vytasil s nečekaně vážným dramatem, v němž místo jazzu zaznívají operní árie. Sám pak není před kamerou k nalezení. Na Allenovy poměry velmi smyslenému filmu o muži, který se chce propinkat do vyšší společnosti, vévodí Scarlett Johansson a Jonathan Rhys Meyers, který si zaslouží divákovy sympatie, kdyby za nic jiného, tak za svůj pohrdavý postoj k muzikálům.
Allen se vrací k motivu vraždy, která ho vždy fascinovala (a kterou inscenoval už ve slavných Zločinech a poklescích), a prozkoumává prvek štěstěny, kterou metaforicky vyjadřuje tenisový míček, který se otře o pásku - a na jeden předlouhý moment není jasné, na jakou stranu kurtu dopadne. Šokující zvrat v této metafoře obstará skutečnost, že je to právě předmět, který pomyslnou síť v podobě zábradlí nepřeletěl a dopadl na protagonistovu polovinu hřiště, jenž přinese štěstí. Osudový snímek, v němž mimo Scarlett není vykupitelných postav, ukázal, že Allen zvládne na stará kolena trousit víc než jen neurotické vtípky. Game, set and match. (krauset)
Karlík a továrna na čokoládu (Tim Burton)
Rozpočet: 150
Globální tržby: 475
Hodnocení na CSFD/IMDb: 82 % a 6,7
V.I.M.: Ne
Vytáhni v hospodě: Kromě nutného CGI se ve filmu vyskytuje 40 opravdových vytrénovaných veverek. Dáme si ještě jedno bleskové vytahování? Johnny Depp prý s úspěchem vyzkoušel specifický hlas Wonky na své (tehdy pětileté) dceři Lily-Rose. Zajímalo by mě, kde je jí teďka konec (humor, respektive pokus o něj).
Warneři mohli v roce 2005 slavit, Tim Burton pro ně natočil hned dvě nesmrtelné klasiky (Mrtvá nevěsta si o to přízvisko rovnou řekla). Karlík a továrna na čokoládu je ta načančanější, s větším diváckým zásahem a konec konců i nárokem na síň slávy, protože jako adaptace Dahlovy knižní klasiky s přehledem zastíní neslavnou (i když jistými ročníky zbožňovanou) verzi ze sedmdesátých let. Burton do role Willyho Wonky obsadil spolehlivého oblíbence Deppa, ale především měl obrovský čuch na dětské herce, kteří se proplétají fantastickými kulisami a rozehrávají muzikálovou epopej v záhybech mýtické továrny plné laskomin.
Za velké peníze ještě větší divadlo, které nakonec vedlo k podstatně nevkusnějším Alenkám v říši divů. Karlík se však okamžitě přihlásil o status dětské klasiky a Burton předvedl, že svůj makabrózní styl umí načechrat o jásavější tóny a tenoučkou knižní předlohu nafouknout o Wonkův origin (ten pak o celý další celovečerák protáhnulo studio s Timothéem Chalametem v hlavní roli). Čokoládu nijak zvlášť nemusím a film jsem poprvé viděl v době, kdy jsem dávno odrostl dětským střevícům. Přesto mě honba za výherní tabulkou Wonkovy dobroty bavila od prvního rozbalování až po rozpuštění posledního kousku na jazyku. A že je to občas moc? Hlavně, že to není málo! (imf)
---
Poznámka pod čarou: Tolik v rychlosti k roku 2005. Diskuze je otevřená a nás teď zajímají vaši dvacet let staří favorité. No a klidně nám pod článkem za nezařazení nějaké pecky ve vší slušnosti vyhubujte, my to přežijeme. Za rok se každopádně potkáme u podobného článku, kde si probereme to nejlepší z léta páně 2006. Něco mi říká, že Christopher Nolan se znovu dočká zástupce.