Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

TOP 11 největších kasovních propadáků za rok 2024


ikona
TedGeorge
applecharlize theronemily bluntfrancis ford coppolahenry cavillkevin costnerlionsgatepán prstenůpropadákyryan goslingšílený maxsonytop 11tržbyuniversalwarner bros.
Jedenáctka průšvihových filmů, na něž se v uplynulých měsících nechodilo a hollywoodská studia tak smutně sledovala fatální kasovní pohromy. 

Rok 2024 pomalu odpočítává poslední hodiny, takže je čas ještě jednou bilancovat. Posvítíme si na ty největší kasovní propadáky roku. Hned na začátku (po zkušenostech z plamenných diskuzí pod předchozími články) zdůrazňuji, že mluvíme pouze a jenom o KASOVNÍCH propadácích.

Stejně jako mnohokrát předtím bohužel platí, že nezájmu diváků se v kinech i letos dočkal nejeden povedený film. Glosování (ne)zdravého Hollywoodu se dočkáte až v následujících týdnech u příležitosti navazujícího žebříčku, kde zmíním ty největší kasovní hity roku (dejte mi aspoň dva týdny), takže nám zbývá místo na klasická úvodní upozornění.

Předně připomínám, že propadáky řadím za sebe od nejméně bolavého po ty nejkritičtější případy nejenom podle množství prodělaných milionů. Beru v potaz i ambice studií, režisérů, herců atd. A svoji roli samozřejmě hraje i faktor překvapení, kdy nejedna kdysi mocná franšíza z různých důvodů krutě pohořela. Na úvod bohatě stačí, jdeme si těch jedenáct největších nešťastníků prolustrovat.

11. Kaskadér
Rozpočet: 130–150 (milionů dolarů)
Tržby v USA: 92,9
Tržby ve zbytku světa: 87,9
Tržby globálně (včetně Ameriky): 180,8
KarelR se vyjadřuje ke kvalitám filmu: Sympatická a zábavná romance, kterou zabilo nevýrazné finále. Schválně si to celé zkuste představit s koncem, co není na hromadě hlíny!
Vytáhni v hospodě: Byť se během natáčení Ryan Gosling překonal a navzdory svému strachu z výšek se kvůli jedné scéně nechal spustit ze 46 metrů, tak mu v mnoha případech samozřejmě ulevili i profesionálové. Gosling měl za zády hned čtyři kaskadéry a sympaticky zmiňoval jejich přínos v pomalu každém rozhovoru před premiérou. No a některé jejich kousky samozřejmě můžeme vidět v potitulkové koláži.

Článek odpálím otvírákem letní sezóny, který předznamenal dlouhé týdny plné hollywoodského zmaru a beznaděje. Kaskadér se podíval do kin na začátku května a byl z toho kasovní průšvih. Asi se dá pochopit, že Universalové obsadili do hlavních rolí sympatickou hereckou dvojici, která v létě 2023 přispěla k úspěchu Barbenheimeru – tedy Ryana Goslinga a Emily Blunt. Ti dva měli ve filmu skvělou chemii. Stejně tak je třeba ocenit studio za důvěru v režiséra Davida Leitche, který si s akcí tyká jako málokterý áčkový režisér současnosti a na Kaskadérovi je to naštěstí většinou vidět. A teď už k tomu kasovnímu/negativnímu.

Pokud si někdo myslel, že solventní publikum zajímá minoritní (byť pro žánrovky samozřejmě esenciální) součást filmového řemesla, tak se krutě mýlil. Frajeři od fochu prominou, ale pocta přehlíženým dělníkům akce sice může získat skvělé ohlasy kritiků a prvních diváků, ale rozhodně ne pozornost širšího publika. A to je docela problém, když vysolíte dohromady dvě kila za rozpočet + marketingovou kampaň a pak pozorujete, jak váš rádoby blockbuster shoří v kinech jako papír.

Jasně, letos jsme zažili ještě horší propadáky a Kaskadéra je nutno pochválit alespoň za výdrž (americký otvírák 27 mega se povedlo více než ztrojnásobit), ale tematicky prostě šlo od Universalů o střelu mimo. Nic to nemění na tom, že bych kaskadérům tu vysněnou oscarovou kategorii přál. Rozhodně víc, než třeba střihačům zvuku.

10. Operace Poštmistr
Rozpočet: 60
Tržby v USA: 20,5
Tržby ve zbytku světa: 9,2
Tržby globálně: 29,7
MrHlad se vyjadřuje ke kvalitám filmu: Mělo to být Tucet špinavců, ale nedopadlo to. Ritchie se pokoušel zkombinovat chlapáckou týmovku ze staré školy s nefunkčním špionážním thrillerem a kostrbatou tarantinovkou a pár měsíců po premiéře si tuhle potenciálně zajímavou věc vybaví asi málokdo.
Vytáhni v hospodě: Nebude pro vás žádnou novinkou, že se ve filmu vyskytuje Ian Fleming. Ten sice v průběhu druhé světové války opravdu bojoval na straně Velké Británie s nacistickým Německem, nicméně jako pobočník šéfa tajné služby se zapojil spíše od stolu a k žádné reálné akci se během války pravděpodobně nedostal. Reálná „Operation Postmaster“ ho však později měla inspirovat k napsání novel s Jamesem Bondem. Pozor, pro Flemminga nebyla dotyčná operace rozhodně jediným zdrojem, na jehož základě se později zrodil agent Jejího Veličenstva.

Je mi z nadprůměrné výkonnosti Guye Ritchieho poslední dobou trochu smutno. Jistě nebudu jediný, kdo ho ještě před pěti lety měl díky skvělým Gentlemanům v TOP 10 nejoblíbenějších režisérů současnosti. V roce 2023 však začal Ritchie ve filmech „operovat“ a jeho kouzlo jaksi opadlo. Operace Fortune a Poštmistr mi přijdou jako symptomatické propadáky. Proč? Ambice jsou pryč. Guy prostě sezval na plac svoje oblíbené herce, všichni se jistě během natáčení z plna hrdla smáli svým fórům – a já osobně zívám.

Kde jsou ty časy, kdy freneticky opojný a nekompromisní Ritchie čaroval s britskými gangsterkami, jenom aby později vnesl svěží vítr mezi hollywoodské blockbustery s Sherlockem, Králem Artušem a částečně vlastně i povedeným Aladinem? Jakoby poslední dva roky zařadil neutrál a další a další filmy už sekal, jenom aby se neřeklo. Že bych zrovna skákal nadšením z chystaného In The Grey (samozřejmě, že zase obsadil Cavilla, Gyllenhaala, Eizu González…) nebo na základě prvních fotek zrovna dvakrát věřil dobrodružné Fountain of Youth? To fakt ne.

Mluvil jsem o symptomatických propadácích a tady je na čase poprvé zmínit mnou už dobře dva roky nenáviděné studio Lionsgate, se kterým režisér (nevím proč) znovu a znovu spolupracuje. Notoričtí hollywoodští hrobaři nevěnují svým filmovým dítkům dostatečnou péči a fakticky každý jejich snímek (letos jich bylo opravdu hodně) v kinech propadne.

Fakt, že Operace Poštmistr se dočkala premiéry pouze v hrstce zemí (včetně Ruska!), je už jenom smutnou vizitkou pro studio, které se samo ani nesnaží bijáky mimo Ameriku uvádět. Raději je střelí komukoliv, kdo jim ve světě nabídne nejvíc. V tomto případě očividně nabídl nejvíc Amazon, který film uvedl mimo Ameriku přednostně na svém streamu. Vážně je Ritchiemu jedno, že jeho nové filmy už neuvádí v kinech ani v jeho domovské Velké Británii?

9. Vrána
Rozpočet: 50
Tržby v USA: 9,3
Tržby ve zbytku světa: 14,8
Tržby globálně: 24,1
MrHlad se vyjadřuje ke kvalitám filmu: Všichni jsme tak nějak tušili, že to nebude dobré a že to bude zbytečné. A ono to vážně nebylo dobré a bylo to zbytečné. Tvůrci nové adaptace kultovního komiksu jakoby vůbec nepochopili, v čem tkví jeho největší síla a poslali do kin nudnou emo revenge fantazii, která zaujme jen účastí českých herců.
Vytáhni v hospodě: V jednu chvíli (když se ještě film měl jmenovat „The Crow Reborn“) byl do hlavní role obsazen Jason Momoa. Tomu se však nelíbily neustálé odklady a přepisování scénáře, takže se po čase s produkcí rozloučil. Docela by mě zajímalo, jak měl „původní“ scénář Vrány z pera Cliffa Dorfmana vypadat, když pozdější verze, od nichž se autor mimochodem distancuje, donutily odstoupit od projektu i Momou. Jenom připomínám, že ten se už za pár měsíců představí v kinech ve všelijak vypadajícím Minecraftu…

Pokračujeme v nekonečně smutném panoptiku Lionsgate propadáků. Tady však pozor – Vrána není jejich film jako takový. Prokletou látku, na níž si v průběhu let vylámali zuby třeba i Stephen Norrington nebo Juan Carlos Fresnadillo, se před pár lety podařilo konečně zafinancovat díky nezávislé (a tak trochu mimo Hollywood) stojící společnosti FilmNation Entertainment. Neznáte je? Klid, já také ne.

Lví brána následně vytasila „jenom“ 10 míčů za americká práva a smluvně se zavázala, že investuje dalších 15 mega do nutné marketingové kampaně v USA. Inu, stejně se jim podařilo vyslat do kin propadák, na kterém v Americe rozhodně tratili. Z kin si totiž studio bere cca polovinu a jejich hojivé paušální partnerství s Comcastem, respektive Universaly, respektive streamovacím Peacockem, také není v zámoří samospásné.

Další verze kultovní devadesátkové klasiky Alexe Proyase, kde během natáčení tragicky zahynul Brandon Lee, byl holt propadák na všech frontách. Urazila fandy letité vizuální lahůdky. Naštvala kinaře, kteří v září toužili po novinkách, jež by zaplnily poloprázdné sály. A konečně potvrdila ústup z krátké klaunovské slávy Billa Skarsgårda. Jeho akčnák Sám proti světu alias Boy Kills World (ne, ten Lionsgate nedistribuoval ani necáloval) v dubnu také propadl a do mojí topky se nakonec jenom velmi těsně nedostal. Od Lionsgate si teď dáme na chvíli pauzu, protože více než zdatně jim letos konkurovalo jiné – mnohem větší – hollywoodské studio.

© copyright 2000 - 2025.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace