Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Téma: Jak Hollywood bojuje o čínské miliardy


ikona
TedGeorge
avengersavengers: infinity wardwayne johnsonhollywoodjason stathammegmichael baymrakodraprobert downey jr.the rocktransformerstransformers: posledni rytirtržbyvin dieselwolf warrior 2
Čínský blockbuster Dying to Survive vydělal za prvních pět dnů v kinech 258 milionů dolarů... 

Na první pohled se zdá, že je v Číně všechno v pořádku. Ready Player One si tam na jaře přišel na 220 milionů dolarů, dvojka Jurského světa o pár měsíců později na více než čtvrt miliardy a Avengers: Infinity War vyrazily dech 360 miliony babek ze země s velkou a dlouhou zdí. Jenomže na pohled druhý není všechno zlato, co se třpytí. Hollywood už nějaký ten rok neúspěšně bojuje o výsadní pozici na tamním filmovém trhu, jehož miliardy by měly překlenout výpadek z tržeb zapříčiněný kolabujícím trhem s domácími nosičí a přesunem solventních diváků k VOD službám operujícím na desetidolarovém měsíčním paušálu. Zajímají vás podrobnosti? Tak čtěte dál.

Za vším hledejte Donalda Trumpa. Když se Trump dočkal šokujícího vítězství v amerických prezidentských volbách, Hollywood bil (na první pohled) na poplach. Liberální filmové hvězdy v čele s Georgem Clooney nešly pro škaredé slovíčko daleko a věštily konec světa. Jenomže hollywoodské hvězdy nerovná se hollywoodští mogulové. Právě strážci pokladniček doufali, že jim (ehm) úspěšný byznysman pomůže s těžkým (a už 5 let nikam nevedoucím) vyjednáváním s čínskými strážci multiplexů. Tedy se vše kontrolujícím státem.

Donald sice v dubnu roku 2017 pozval prezidenta Xi Jinpinga do svého luxusního golfového resortu, ale spíš než o partičku na jeho oblíbeném greenu šlo o jednostrannou buzeraci (prý dost možná doživotního) prezidenta totalitní země. Právě tady pravděpodobně došlo k nenápadnému nahození tématu dnes tolik řešeného amerického cla na čínské výrobky. To se čínskému vládci samozřejmě nelíbilo a „collateral damage“ pro Hollywood byl na světě.

Studia sice v únoru 2017 vstoupila do dalších jednání o možném zvednutí hollywoodských kvót, ale jednáním učinil konec právě Trump. Abychom si rozuměli – když si čínský prezident pozval v červenci minulého roku největší domácí byznysmany na kobereček, rozhodně se nemluvilo jenom o filmovém průmyslu. Čína v té době utrácela neskutečných 55 miliard dolarů v zámoří a šéf Wandy Wang Jianlin byl pouze jednou ze zodpovědných osob. Rozkaz zněl jasně - méně utrácet v zámoří, více doma.

Co se tedy stalo? Wanda v tichosti prodala rozhodující podíl na osmimiliardovém filmovém studiu ve městě Qingdao. To sice využívají domácí produkce, ale mělo být závislé především na hollywoodských filmech. Nám dobře známá filiálka Legendary sice zůstává ve vlastnictví Wandy, ale vyměnilo se vedení a rázně se utnuly budoucí investice v hollywoodských filmech. Zároveň padl obchod desetiletí, ve kterém měli Číňané pořídit největšího amerického provozovatele multikin AMC. Nemluvě o konci námluv s Para-… pardon, nejmenovaným hollywoodským studiem. Co se nástupu do televize a miliardové akvizice s Dick Clark Productions týče, tak to je také hudba minulosti.

Vás určitě zajímá, kdo to vlastně ten 100x zmiňovaný Wang Jianlin je, že? Znalí novináři z Forbesu ho připodobňují právě k Donaldu Trumpovi. Až na to, že má aktiva 10x větší (Wangův majetek se odhaduje na 32 miliard dolarů) než současný vládce USA. Prý je to nepříjemný a tvrdý byznysman, který nesnese negativní odpověď. Stejně jako Trump je to showman, který si zakládá na ničím nepodložených výkřicích, které vám tu všechny nebudu citovat. Dobrá, jeden si přece jenom dopřejeme, když už jsme na stránce o filmech: „Zničím Disneyho!“ Právě tohoto výroku se měl dopustit, když Myšák otevřel svůj zábavní park v Šanghaji a tím pádem si mu dovolil konkurovat.

 

Ale zpátky k tržbám a hollywoodským filmům válčícím o nějakou tu miliardu korun z Číny. V následujících měsících nás kromě Mission: Impossible - Fallout čekají především dvě premiéry Hollywoodem na míru střižené právě Číně. Nejprve Mrakodrap. Ten si zajistil exkluzivní místní premiéru v kinech 20. července. Proč exkluzivní? Protože v Číně právě probíhá tzv. „Hollywood blackout“.´, což znamená, že mají hollywoodské blockbustery během prázdnin zapovězený vstup na domácí trh. Někdo to přičítá snaze politbyra o podporu místních filmů. Jiní argumentují historií, ale to nás vlastně nemusí zajímat.

Pro vás je důležitý fakt, že pro Dwaynea Johnsona pravidla prostě neplatí a tomu faktu trochu pomáhá informace, že Mrakodrap spolu s Universalem z poloviny financuje mnou v minulosti rozebíraná filiálka Wandy jménem Legendary. Rozpočet je prý 125-140 milionů dolarů a náklady na čínskou reklamu hradí zmiňovaný partner Universalů.

První (dost možná už neaktuální) informace hovoří o americkém otvíráku 30-40 mega, což kopíruje teprve nedávno startující Rampage. Co se Číny týče, tam už pomalu můžeme spekulovat o prvních třech dnech za 100 mega a konci za hranicí 200 melounů. Přeci jenom tu mluvíme o tom nechvalně známém „blackoutu“, ve kterém budou na rekordy útočit hlavně domácí produkce. Co na to Jason Statham? Ten se v režii zapomenutého Jona Turteltauba pokouší o návrat mezi áčkové hvězdy, jež nenápadně započal jeho vděčný "štěk" v sérii Rychle a zběsile. Pokud by v Číně měl útočit na 200 mega i ten béčkem vonící Meg, tak bych se ale hodně divil.

Začíná totiž být jasné, že v Číně automaticky neuspěje každý. To nám ostatně ukázala průměrná Velká čínská zeď a ještě průměrnější pokračování Pacific Rimu, které bylo přímo pro tuto zemi natočeno a stejně si zde nepřišlo na více než 100 milionů dolarů. Číňané samozřejmě na svoje oblíbené hvězdy (a značky) budou chodit i nadále, ale především kvůli politice a snaze vlády o podporu domácích filmů bych se vsadil, že se kvóta 34 filmů ročně a 25 centů z každého vydělaného dolaru v blízké budoucnosti nebude zvyšovat. Právě naopak.

V souvislosti se zavedením cel na čínské výrobky bych si dokonce tipnul, že hněv mocipánů z nejmocnější země světa dopadne i na hlavu Hollywoodu a ještě do konce roku se dočkáme nějaké "jobovky", která bude určená právě továrně na sny. Už jenom fakt, že na nedávném otevření několikrát zmiňovaných filmových studií ve městě Qingdao nebyla (přes sliby majitelů) přítomna žádná velká hollywoodská hvězda, je vypovídající. A to se Wang Jianlin chvástal, jak budou vracet studiím 40% z jejich utracených dolarů a seberou natáčené filmy klasických losangeleským továrnám na zábavu. No, nebude to tak horké.

Jak to vidíte vy? Je Rock opravdu největší hollywoodskou hvězdou současnosti a přijde si na svoji klasickou půlmiliardovou celosvětovou „pšenku“ i díky Číně? A co na to (v kantonech nesmírně populární) Statham? Myslíte si, že Čína už letos předežene Ameriku v celkových tržbách filmového průmyslu? A konečně - dočká se v návaznosti na zavedení cla Hollywood nějakého banu, nebo mu jenom budou házeny klacky pod nohy s ještě větší intenzitou než dosud? Diskuze je otevřená, tak se neupejpejte.

---

Vytáhni v hospodě: Dwayne nedávnou prohlásil, že v roce 2020 nebude kandidovat na amerického prezidenta. Sám k tomu řekl: „K té pozici mám tolik respektu. Vážně jsem to zvažoval, ale ještě nenastal ten pravý čas. Uvidíme v budoucnu.“ V životě bych si nemyslel, že se hollywoodský ex-wrestler může stát hlavou nejmocnějšího státu světa, ale poslední dobou si říkám, že bude o tu pozici za pár let usilovat i Iron Man. Argumentovat jistě bude zkušenostmi z diplomatických jednání, která se odehrála v Občanské válce.

Komentáře
VŠECHNY KOMENTÁŘE (8)
© copyright 2000 - 2024.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace