Užíváním této stránky souhlasíte s všeobecnými podmínkami.
Tato stránka používá cookies.

Nosferatu v Americe uspěl! Vánoční žně ovládli Mufasa, Sonic a rodinné stálice


ikona
Cival
angel studiosčarodějkadisneygladiátorgladiátor 2hororježek sonicjim carreylovec kravenlví králmoanamufasa: lví králnosferatuodvážná vaianapán prstenůrobert eggerssonictržbyvánocewicked
Kdo si nejvíc uštípl z tučných vánočních zdrojů? 

Vánoce bývají posledních dvacet let pro filmy štědré jako žádné jiné období v kasovním roce, proto se studia předhánějí v tom, jaké filmy divákům pod stromeček nadělí. A zuřivě se je pokouší držet v oběhu až do prvního víkendu po Silvestru. K miliardám se tudy vyšplhali Avataři i Aquamani a zahojily se desítky titulů, jejichž výdělečnost byste těsně po premiéře netipovali. Letos se ale studia rozhodla naroubovat na skoro stejný termín hned čtyři velké rodinné fláky, a ty se přeci jen trochu požraly. A teen nebo dospělé blockbusterové alternativy nebyly tak silné, abychom si z nich měli sednout na zadek.

 

Nejvíc chechtáků přes svátky tak trochu překvapivě vytěžil Lví král Mufasa. Po vlažném startu ve stínu Sonica nakonec naplno prodal svou rodinnou povahu a zvládl nejvíce přilákat drobotinu. Rozhodně mu přitom pomohla spokojenost diváků, která vedla k osmiciferným přídavkům přes celé Vánoce a dalším 37 milionům o uplynulém víkendu.

 

Supernákladný „poloanimák“ tak po chabém pětatřicetimilionovém startu najednou povyskočil na 113 mega jen z Ameriky a po tomhle úprku k aktuálním 327 milionům celosvětově docela spěšně zahodil rašící pověst Disneyho propadáku. Jasně, ke třetímu dílu se tu neschyluje a pochybnosti ve studiu přetrvají, ale na velkou díru v Disneyho kapse to ani při dvousetmilionových nákladech nevypadá.

Okolo Štědrého dne se před Lvím králem musel překvapivě jednoznačně sklonit třetí Sonic, který přitom Mufasovi o svém premiérovém víkendu tvrdě naložil – o víkendu si ale vzal svůj trůn těsně zpátky, díky novým 38 milionům. Threequel má sice moc hezké ohlasy, přeci jen se ale chová mnohem víc jako pokračování zavedené značky, spousta diváků se na něj nahnala hned v prvním možný termín a výdrž tedy není tak přesvědčivá jako u Mufasy.

Sonic samozřejmě extra smutnit nemusí, protože v úhrnných tržbách nakonec přeskočí třistamilionovou jedničku i čtyřistamilionovou dvojku, pokud jste ale po startu čekali bleskurychlý skok na půlmiliardu, musíte se obrnit trpělivostí - aktuálně má 136 melounů z Ameriky a víc jak dvě kila globálně. Nejen kvůli rodinné konkurenci…

Monstrózně totiž přitápí nejen muzikálová fantasy Čarodějka, kterou skvělé reakce už přibližují půlmiliardě jen z Ameriky (!) a sedmi kilům celosvětově. Ale miliony rodinek nadále zvládá vábit i Odvážná Vaiana 2. Ta sice trochu ve stylu Sonica ztrácí rychleji než jiní, protože její značka je až příliš živě v oběhu, a tak si na ní všichni zašli co nejdřív, její čísla jsou ale nadále impozantní: 394 milionů jen ze zámoří a sto mega chybějící ke globální miliardě.

Díru mezi umělecky kvalitními dospělými tituly naštěstí zvládl vyplnit Robert Eggers se svým skvěle hodnoceným Nosferatu a jen za pět svátečních dní si zvládl dojít pro 40 milionů dolarů (21 z toho o víkendu)!

Pro ambiciózní upířinu je to trochu nečekaný triumf, zvlášť v rámci sezóny, kdy spousta hororů vyhořela, a tuplem při distribuci skrze nepříliš výkonnou společnost Focus Features. Slavné žánrové jméno podpořené nadšenými ohlasy ale ukázkově zabralo a my se nemusíme bát, že nejdražší horor sezóny, který svých padesát milionů z rozpočtu utrácel ve velkém v Česku, spadne na hubu. Tohle je úspěch a můžeme v klidu vyhlížet premiéru i u nás.

Gladiátor 2 to sice dokodrcal k Santovi už na hraně vyčerpání, přesto zvládl jako jediný biják svého typu nějaký ten relevantní peníz přisypat a posunout se na celosvětových 435 milionů. Není to úplně málo, ale nestačí to ani na kdovíjaké výskání.

Přes Vánoce ho ale zastínil apokalyptický thriller v Homestead od bohabojného Angel Studios: Film o konci světa, jeho znovuzrození a zázracích předchází televizní seriál a jako takový vypadá celkem OK, byť bez velkých hereckých hvězd, úvodních třináct milionů za prodloužený víkend mi ale přijde i tak výrazně víc, než si zaslouží.

 

Do desítky se vešly ještě dva dospělejší tituly: Bohužel bulvární zkazky o nezastavitelných orgasmech Nicole Kidman ani ódy na její herecký výkon nepomohly k lepšímu rozjezdu Babygirl než za sedm milionů. Úplně neznámý Bob Dylan je na tom výrazně lépe, protože po pěti dnech přepočítává solidních 23 milionů, pověsti o stomilionovém rozpočtu ale dost děsí a dávají slušný kasovní zářez do znepokojivého kontextu. Pro nás ale bude rozhodující kvalita obou slibných projektů – a Babygirl prý v tomhle ohledu vede.

Mimochodem z desítky už stihly vysmahnout Lovec Kraven a animovaný Pán prstenů. První vytěžil z Ameriky zatím 21 mega, druhý rovnou mizerných osm. V obou případech je to ukázková kasovní ostuda.

Kompletní žebříček tržeb tady.

© copyright 2000 - 2025.
Všechna práva vyhrazena.

Registrace

Nemáte svůj účet? Registrací získáte možnosti:
  1. Komentovat a hodnotit filmy a trailery
  2. Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
  3. Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
  4. Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry

Zapomenuté heslo

Pokud jste zapomněli vaše heslo nebo vám nedorazil registrační e-mail, vyplňte níže e-mailovou adresu, se kterou jste se zaregistrovali.

Přihlášení


Registrace