Megahitová Vaiana letí k miliardě, Nolanovo sci-fi Interstellar hlásí úspěšný návrat do kin
00:01 | 09.12.2024 |
Kasovní žně v kinech pokračují. Po rekordním 420milionovém pětidenním Díkůvzdání sice bylo na pořadu dne očekávat vysoké poklesy tržeb, ale celkových 132 mega za pátek, sobotu a neděli nikomu v Hollywoodu žíly netrhá. Spíše naopak.
Mluvíme totiž o dalším historicky nejúspěšnějším víkendu v amerických kinech. Suše a s rezervou dokonce padlo i dosud maximálních 120 míčů, které kinaři s pomocí návratu Anny a Elsy přepočítávali před pěti lety. Letí to, jako kdybych vynechával tu návštěvu multiplexu včera.
Jasně, za aktuální kasovní nadílku je zodpovědná především všude skloňovaná trojice filmů a kinaři budou nejpozději v lednu nebo únoru zase bědovat, že čím dál vybíravější a pohodlnými streamy rozmazlení diváci nemají na co chodit. Od tragického covidu však těch důvodů k úsměvu povětšinou ztrápení provozovatelé kin zase tolik neměli, tak je nechme ještě chvíli slavit a povolávat brigádnické posily na výjimečně vytížené pokladny.
Pohled na TOP desítku odstartujeme samozřejmě animovanou Odvážnou Vaianou 2, která si po gigantických 220 milionech za prvních pět dnů v amerických kinech už musela dopřát nějaký ten oddech. Mírně slabší všední dny (ve středu a čtvrtek ji v USA dokonce pokořila Čarodějka) předznamenaly padák o 63 % a víkendových 52 mega.
Sympatická kreslená mořeplavkyně se po deseti dnech v zámořských kinech chlubí parádními třemi kily a v dáli pořád směle vyhlíží americkou pětistovku. Co ta globální miliarda? No s největší pravděpodobností a s pomocí nadcházejících svátků někdy na konci roku opravdu padne.
Zbytek světa totiž přesně kopíruje americkou nadílku a tím pádem jsme na globálních 600 melounech. Už někdy nadcházející pátek se povede pokořit celkové tržby jedničky, které v roce 2016 překvapily se 643milionovou silou, a já si tedy v rychlosti (a už opravdu naposledy) vysypu popel na svoji analytickou hlavu.
Trestuhodné opomenutí animovaného megahitu v letním tematickém článku o budoucích miliardových filmech budiž omluveno pouze faktem, že mi po obýváku nepobíhá nesoudný capart, který na Disney+ sjíždí první vděčnou plavbu šikovné Havajanky s (jinak v poslední době paběrkujícím) Rockem každý druhý den. Mně stačilo vidět fajn animák s povedenou hudbou z pera Lina-Manuela Mirandy před osmi lety jednou a holt jsem letos v srpnu při psaní zbytečně ambiciózního článku zapomněl.
Sebemrskačství není na pořadu dne v případě Čarodějky. Tam jsem pro změnu (stejně jako mnoho dalších) správně už víc než měsíc předem tušil, že především Američané vezmou kina útokem. Diváky milovaná filmová adaptace populárního broadwayského muzikálu se po 113milionovém otvíráku doslova přisála na animovanou disneyovku a v kinech jede bez přehánění bomby už třetí týden v kuse.
Téma: Gladiátor 2 si to v kinech rozdá s Čarodějkou
Jinak by právě v USA nehlásila poloviční propady, dalších 33 melounů za víkend a celkových 321 (!!!) milionů jenom z Ameriky. To ve světě je to jiná písnička. Kromě Německa už proběhla premiéra v naprosté většině zemí a 135 milionů dává jasnou odpověď na otázku, zda je Čarodějka opravdu globální, nebo spíše v první řadě anglosaský fenomén.
Fundamentální fandové velebeného muzikálu na motivy Čaroděje ze země Oz, kterých i u nás při pohledu na MovieZone Facebook díky tuzemské divadelní premiéře pár existuje – navrhuji mír. Já už nebudu do reportů s nadsázkou psát, že ve světě Čarodějku nikdo nezná a vy prosím uznejte, že masy na ni opravdu míří především v té Americe, Velké Británii a hrstce dalších vybraných zemí.
Tuzemské tržby mi dají v pondělí odpoledne za pravdu a já samozřejmě nenaznačuji, že je Čarodějka/Wicked mimo Ameriku nějaké velké zklamání. Ani náhodou. V USA se však očividně míří stejně jako v případě Vaiany k půlmiliardě, zatímco ve zbytku světa bude naprosté maximum polovina amerických tržeb. Dost možná ještě méně.
Universalové každopádně berou všemi deseti hit, který ještě příští rok „doždímou“ pokračováním. A vy už se pomalu těšte na chystanou recenzi kolegy do_Oda, jenž se už na sociálních sítích nechal slyšet, že navzdory 160minutové stopáži je filmová Čarodějka (pro mě trochu překvapivě) velmi fajn. Uvidíme, jestli k návštěvě kina přesvědčí i muzikálově pozitivního Civala.
Bronzová pozice je také repete z minulého týdne. Gladiátor 2 si připisuje dalších 12,5 mega a po očekávaném 60% poklesu disponuje v USA celkem už 133 mega. Globálně je potom na kontě ultra drahého (minimálně čtvrtmiliardového) historického spektáklu 368 mega. Překonání pěti kil sice není při pohledu na pomalu se blížící Vánoce nic nemožného, ale já teď větřím spíše závěr někde u 460–480 melounů.
Paramount si nakonec musí gratulovat především za šťastně zvolené datum premiéry. Epika Ridleyho Scotta se svezla na dvou eventech zaslíbených dětem a ženám. Jako chytré a logické doplnění pro sortu diváků, kteří netoužili poslouchat písničky Ariany Grande na trochu povědomé kouzelnické koleji, nebo dětmi roky vyhlížené pokračování animáku, mastný Gladiátor 2 ještě jakž takž zafungoval.
Studio bezesporu odvrátilo možnou prohru. V kinech to pro Mescala, Washingtona a Pascala bude mírně prodělečná remíza, což je při pohledu na už více než dekádu vymírající sandálový subžánr vlastně ještě výhra.
Rychle k bramboře, kterou loupe všudybyl Rock. Dwayne Johnson, Chris Evans a rozhazovačné studio Amazon měli při pohledu na šílený budget 200–250 mega ve hvězdách napsáno, že si připíší megapropadák.
Nakonec se však santovská naháněná Red One po slabém 34milionovém otvíráku poslední týdny přece jenom trochu stabilizovala a čerstvě už z Ameriky hlásí celkových 86 mega. Ono snad opravdu v USA nakonec těsně padne i to kilo, což mi stačí, abych rádoby blockbuster při pohledu na globálních 163 milionů dolarů označil „pouze“ za propadák. Ten obří rozpočet je ale neuvěřitelný ústřel.
Co pětka? Bollywood vrací úder a já zase jednou budu za kulturního barbara. Indický export Pushpa 2: The Rule je podle názvu pokračování, o kterém stejně jako většina z vás slyším poprvé. Inu, minimálně v Americe to mají diváci očividně jinak, protože už mnoho let se distributorům vyplatí podobné orientální (a na ploše jednoho odstavce nepopsatelné) divočiny dovážet. Nejenom tamní menšina si našla cestu do jednoho z vybraných 1 245 kin, kde nechala počínaje středou nečekaně vysokých 10 mega!
Pokud se nemýlím, tak letos se v zámořských multiplexech neukázal mocnější biják bollywoodské provenience. Sci-fi Kalki 2898 AD je co se otvíráku týče v těsném závěsu.
Znovu se ukazuje, že i když po covidu a s tím navazujícím nástupem studiových streamů vzniká čím dál méně hollywoodského obsahu exkluzivně pro kina, volné distribuční sloty ještě rádi zaplní především indičtí a japonští šikulové. Škoda, že česká menšina je oproti té indické v zámoří zanedbatelná a u nás hitové Vlny si i kvůli regionálně limitovanému tématu mohou o dopingu v podobě milionů dolarů nechat jenom zdát.
Z šestky mám velkou radost. Nejenom já, ale snad i naprostá většina redakce má totiž nestárnoucí sci-fi pecku Interstellar v TOP 10 nejlepších filmů vzniknuvších po roce 2000. Tím pádem kolegy s dobrým vkusem jistě také hřeje pohled na 4,5 mega, které o víkendu padly z pouhých 165 IMAXů.
Oproti světu mírně opožděný americký návrat po deseti letech, spoléhající na exkluzivní 70mm kopie, bude v tamních kinech trvat pouze týden, ale to neva. Paramounti mají už teď vyděláno a něco mi říká, že Interstellar se v dalších letech do prémiových sálů ještě párkrát vrátí. Co dodat?
Doufám, že jste v září urvali nějaké dobré místo na Flóře a znovu si připomněli, že režírující Nolan, za kamerou čarující Hoyte van Hoytema a burácivý Hans Zimmer byli nejenom v roce 2014 králové.
Na sedmičce se hlásí o pozornost další celovečerák asijské provenience. Tentokrát importovalo studio Crunchyroll a snímek Solo Leveling-Reawakening zvládl z 846 kin urvat 2,4 mega. Crunchyroll, respektive Sony už zažilo lepší časy, ale mocné anime franšízy Dragon Ball nebo Demon Slayer si teď dávají chvíli pauzu, takže při pohledu na průměrné tržby jistě nikdo nebrečí.
Osmý plac nemile překvapuje. Sci-fi retro návrat na konec devadesátek Y2K totiž navzdory pořád ještě prestižnímu A24 štemplu a docela fajn traileru nenalákal do zámořských kin fakticky nikoho.
Trhnout z více než 2 100 kin pouhé dva míče je ostudný výsledek, který bohužel podtrhuje mizerné CinemaScore hodnocení C- od prvních diváků. Nemluvě o kriticích, kteří na RottenTomatoes dávají palec dolů při slabém průměrném hodnocení 5,7/10.
Samozřejmě by se teď vyloženě nabízelo naskočit na Sněhurkou znovu rozjetý hejtovací vlak prostořeké herečky Rachel Zegler, ale realita bude jiná. Diváci do kina nešli kvůli účasti internetem (jeho hlasitější části) hojně nenáviděné atraktivní Rachel. Oni do kina nešli, protože o filmu nikde neslyšeli. A24 se tentokrát s odbytou marketingovou kampaní zrovna nevyznamenalo.
Po rychle zapomenutém a zklamavším The Front Room sleduje nezávislá hollywoodská studiová kometa poslední dekády pojmenovaná po jedné italské silnici další letošní propadák. Ještě že byl rozpočet jenom 15 mega. A24 by si do budoucna mělo dávat setsakra velký pozor, aby jim jejich pozici miláčka kritiků a náročnějších diváků nevyfouknulo čím dál úspěšnější studio Neon.
To si letos i díky úspěchu povedeného Longlegs s Maikou Monroe a Nicolasem Cagem mimochodem došlo pro signifikantní 200milionovou investici na budoucí filmy. Kdybych ty dolary navíc měl, také bych jim asi přisypal.
For King + Country's A Drummer Boy Christmas Live (těch podivných názvů má film více, dnes budu věřit webzinu Deadline) bere devítku. Pokud chcete, klikněte na vlastní nebezpečí na odkaz a nechte se unášet na melodických vlnách recitálu o milénia překonávajícím odkazu Ježíše. V Americe hledalo vykoupení málo Američanů, jinak by z necelého 1 500 kin padlo víc než dvě mega.
No a konečně Příšerná besídka na desátém place. U Lionsgate mohou slavit, protože po letním hororu Rennyho Harlina Cizinci: Kapitola 1 si připisují už druhý letošní úspěšný film. Vánoční Besídka v Americe vydělala už 34,5 milionů dolarů a ukousla tak podle mého cca 10 milionů z obřích (a studiem jako vždy popíraných) ztrát stomilionového Borderlands.
Příští roky jistě nezlomné studio vrhne do kina další filmy, které ztráty z marného blockbusteru Eliho Rotha umažou komplet. Do konce dekády potom ještě určitě zvládnou zaplácnout další desítky milionů, které ti zoufalci letos prodělali na Vráně, Ritchieho Operaci Poštmistr, akčňácích Boy Kills World, The Killer's Game s Bautistou a dalších.
Celkový víkendový žebříček tržeb zde.
Příští víkend se pokusí Vaianu s Čarodějkou sestřelit z prvních dvou pozic odkládaná eRková komiksárna Lovec Kraven. Pouze překvapit pak může nepříliš ambiciózní animák Pán prstenů: Válka Rohirů.
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry