64. Zlaté glóby: Příjemné rozuzlení
01:43 | 16.01.2007 |
It ain't over 'til it's over. Teď už to neříká jen Rocky Balboa Masonu Dixonovi, ale i Alejandro G. Innaritu Martinu Scorsesemu. Největším překvapením večera plného rozesmátých tváří, patetických proslovů a humorných průpovídek byla porážka prošedivělé ikony amerického filmového průmyslu. Marty sice získal cenu za nejlepší režii a celý sál poslušně vstal, aby mu zatleskal, ale o to víc připomínal celý akt spíše ocenění za celoživotní zásluhy kinematografii (téhle pocty se však dočkal Warren Beatty).
Skrytá identita ostrouhávala celý večer, ale když měl Marty sošku v kapse, jen málokdo tipoval, že nakonec prohraje s Babylonem. Nejsme v redakci škodolibí, ale vzhledem k našemu více než rezervovanému vztahu ke Scorseseho remaku jsme na chvíli pocítili úlevu. Snad nám to filmový bůh promine, jsme jenom lidi.
Další královské kategorie se obešly bez překvapení. V komediální a muzikálové sekci završil Dreamgirls vítězné tažení napříč kategoriemi, když se sošky dočkala nejen Jennifer Hudson za vedlejší ženskou roli, ale také Eddie Murphy! Možná to bylo na úkor Bena Afflecka (nevěřím tomu, že to říkám nahlas!), ale třeba to Eddieho kariéru nakopne směrem k novým obzorům. Zbytek důležitých sošek v hereckých kategoriích brali aristokrati - některým to přisoudila role (Forest Whitaker, Helen Mirren), jiní tak alespoň vypadají (Meryl Streep).
Tyhle tři volby byly sázkou na jistotu a nikdo o nich nepochyboval, protože zmínění herci vyhráli v menších anketách co se dalo. Čtvrtý do party má ovšem do aristokratických kruhů poměrně daleko a navzdory velké popularitě byly jeho šance v soutěžním osudí jen mírně zvýšené. Už asi tušíte, že Sacha Baron Cohen se dočkal a Borat hrdě vztyčil kazachstánskou vlajku i na pódiu Zlatých Glóbů. Když se nad tím zamyslíme, konkurence nebyla zas tak silná a jediný kdo mohl Borata ohrozit byl Aaron Eckhart a jeho bezchybná herecká kreace v Děkujeme, že kouříte. Boratova aura však v posledních měsících prosvítala všemi médii a to se dost možná podepsalo na finálním verdiktu.
Při hodnocení výsledků se nelze vyhnout subjektivním pocitům, ale prohra Skryté identity v kategorii nejlepších scénářů a vítězství Aut nad tučňáky patřily k nejpříjemnějším okamžikům večera, a spolu s nejlepší hudbou pro Alexandra Desplata naznačují, že oscarový souboj letos ani zdaleka nemusí být rozhodnutý předem. Je fakt, že Akademie se s Glóby většinou příliš nemaže a poslední dobou už neplatí ono okřídlené tvrzení o tom, že cesta k Oscarům je dlážděná Zlatými Glóby. Mnohdy vám ani inkasovaná soška nezajistí bezpečí nominace, takže fakt, že dneska večer bude Alejandro G. Innaritu bouřlivě oslavovat, nemusí za pár týdnů znamenat vůbec nic. A Martin Scorsese se ještě pořád může radovat, protože kdo se směje naposled, ten se směje nejvíc.
To Clint Eastwood měl důvod srovnat svoje vrásky do spokojeného výrazu, když vyhrál v nabité kategorii cizojazyčných filmů a nechal za sebou i div nepřechválený Pan's Labyrinth. Na Oscarech se Clint do této kategorie už nedostane, takže musí doufat, že si na něj Akademie vzpomene i v jiných oblastech. Zlatý Glóbus už mu ale nikdo nesebere.
U mě převládá spokojenost. Bylo to napínavé až do poslední rozlepené obálky, bylo to předvídatelné na těch správných místech (herecké kategorie) a případné ústřely (Eddie Murphy?) budu hodnotit až s odstupem času. Teď nezbývá než prohlásit Sláva vítězům, čest poraženým a počkat si na oscarové nominace, které nám bohorovně pošlapou veškeré polemizování. Ale tak to má být, protože jinak by nebylo nad čím diskutovat.
VÝSLEDKY:
Nejlepší film - Drama
Babylon
Bobby
Skrytá identita
Little Children
The Queen
Nejlepší film - Muzikál či komedie
Borat
Ďábel nosí Pradu (The Devil Wears Prada)
Dreamgirls
Malá Miss Sunshine (Little Miss Sunshine)
Děkujeme, že kouříte (Thank You for Smoking)
Herec v hlavní roli - Drama
Leonardo DiCaprio (Skrytá identita)
Leonardo DiCaprio (Krvavý diamant)
Peter O'Toole (Venus)
Will Smith (The Pursuit of Happyness)
Forest Whitaker (The Last King of Scotland)
Herec v hlavní roli - Muzikál či komedie
Johnny Depp (Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže)
Sacha Baron Cohen (Borat)
Aaron Eckhart (Děkujeme, že kouříte)
Chiwetel Ejiofor (Kinky Boots)
Will Ferrell (Stranger than Fiction)
Herečka v hlavní roli - Drama
Penelope Cruz (Volver)
Judi Dench (Notes on a Scandal)
Maggie Gyllenhaal (Sherrybaby)
Helen Mirren (The Queen)
Kate Winslet (Little Children)
Herečka v hlavní roli - Muzikál či komedie
Annette Bening (Running with Scissors)
Toni Collette (Malá Miss Sunshine)
Beyonce Knowles (Dreamgirls)
Meryl Streep (Ďábel nosí Pradu)
Reneé Zellweger (Miss Potter)
Nejlepší režisér
Clint Eastwood (Letters from Iwo Jima)
Clint Eastwood (Flags of Our Fathers)
Stephen Frears (The Queen)
Alejandro Gonzalez Inarritu (Babylon)
Martin Scorsese (Skrytá identita)
Herec ve vedlejší roli
Ben Affleck (Hollywoodland)
Eddie Murphy (Dreamgirls)
Jack Nicholson (Skrytá identita)
Brad Pitt (Babylon)
Mark Wahlberg (Skrytá identita)
Herečka ve vedlejší roli
Adriana Barraza (Babylon)
Cate Blanchett (Notes on a Scandal)
Emily Blunt (Ďábel nosí Pradu)
Jennifer Hudson (Dreamgirls)
Rinko Kikuchi (Babylon)
Nejlepší scénář
Guiilermo Arriaga (Babylon)
Todd Field & Tom Perrotta (Little Children)
Patrick Marber (Notes on a Scandal)
William Monahan (Skrytá identita)
Peter Morgan (The Queen)
Nejlepší hudba
Alexandre Desplat (The Painted Weil)
Clint Mansell (Fontána)
Gustavo Santaolalla (Babylon)
Carlo Silliotto (Nomad)
Hans Zimmer (Šifra mistra Leonarda)
Nejlepší píseň
Seal - “A Father's Way" (Pursuit of Happyness)
Beyonce Knowles a spol. - “Listen” (Dreamgirls)
Bryan Adams - “Never Gonna Break My Faith” (Bobby)
Prince Rogers Nelson - “The Song of the Heart” (Happy Feet)
Sheryl Crow - “Try Not To Remember” (Home of the Brave)
Nejlepší animák
Auta
Happy Feet
V tom domě straší!
Nejlepší cizojazyčný film
Apocalypto (USA)
Letters from Iwo Jima (USA/Japonsko)
The Lives of Others (Německo)
Volver (Španělsko)
Pan's Labyrinth (Mexiko)
TELEVIZNÍ GLÓBY:
Televizní účtování bylo tentokrát snad ještě zajímavější, navzdory tomu že přirozeně zůstává ve stínu stříbrného plátna. Nejčastěji skloňovaným titulem byl televizní film Elizabeth I., který si odnesl sošku za nejlepší TV počin a navíc obdaroval i dva své herce. Jeremy Irons se radoval hodně a Helen Mirren se radovala dvojnásob, protože získala Zlatý Glóbus jak za ztvárnění Elizabeth II. (v The Queen), tak Elizabeth I. Podobného "komba" se asi jen tak nedočkáme, takže je na místě zatleskat.
Ta pravá legrace však nastala u seriálů. Hugh Laurie za Dr. House - super. Kyra Sedwick za Closer - super podruhé. Alec Baldwin za 30 Rock a America Ferrera za Ugly Betty? Vypadá to, že si budu muset doplnit vzdělání a to zvlášť v případě Ugly Betty, který vyhrál i cenu za nejlepší sitcom sezóny (Tráva i Zoufalé manželky zůstaly ležet v prachu). Slyšel jsem, že z původní telenovely v novém konceptu nic moc nezůstalo a je to celé pěkně trhlá komedie, ale že by byla až takhle dobrá? Rozhodně námět k zamyšlení. Ve vážně míněných seriálech pak slavili Chirurgové, když porazili jak statečného Jacka Bauera (24), tak Ztracené a teprve se rozkoukávající fenomén letošní sezóny - Heroes.
RED CARPET:
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry