Na co do kina: 10 originálních březnových filmů
18:00 | 27.03.2025 |

OK, březnové originální filmy mají razantní zpoždění. Místo na začátku měsíce vycházejí až na konci, za což se (všech třem nedočkavým čtenářům) omlouvám. Je trochu smutné vidět, jak se mnoho březnových filmů už víceméně překlápí do „za chvíli to bude online“ (nebo online dokonce jsou), ale ohřát se v kinech je holt dneska luxus. Kdo si ho tedy dopřál za poslední měsíc, aniž by se při tom mohl opřít o velkou filmovou značku?
6. března
Velká očekávání, velké zklamání. Trailerová kampaň Mickeyho 17 lákala na hodně svěží a zábavnou sci-fi jízdu, kterou měl Džun-ho Pong úspěšně navázat na Parazita. Ve výsledku jsme však dostali nejen smutně doslovnou průměrnou satiru, ale hlavně kolosální propadák, jelikož Warneři do filmu vrazili 118 milionů dolarů a doteď vydělal „jen“ 110 milionů. Po Stvořiteli další žánrová léčba šokem.
Drama o rukojmích na Letních olympijských her v Mnichově začalo na ČSFD v modré barvě. Potom byla novinářská premiéra, z níž Crom nebo do_Od vylezli s osmičkovou spokojeností, a teď už je svět v pořádku (s červenými 72 %). Berte to jako jasné doporučení a po přečtení Cromovy recenze dejte tomuhle povedenému dramatu šanci.
Oproti tomu Queer od Lucy Guadagnina začal na ČSFD v modré a už v ní zůstane. Výlet do Mexico City 50. let, kde se Daniel Craig snaží najít mužskou lásku, sice někoho nadchnul, většina lidí je však spíš lehce zklamaná. Řekl bych, že si autor Rivalů se Zendayou vybral slabší chvilku, ale ti jsou taky v modré, takže… Queer možná přece jen zkuste?
13. března
Na druhé straně asi nezkoušejte Viléma Tella. Britsko-švýcarský film o slavném zbojníkovi má docela slabé ohlasy a je často přirovnáván k českému Janu Žižkovi. Škoda, těšil jsem se moc, a to hlavně na záporáka v podání Connora Swindellse z Pluku mizerů. Ten mimochodem jako jediný sbírá pochvaly, ale… no… ještě si rozmyslím, jestli mi jeho padoušské řádění stojí za 133 minut života.
Paul W.S. kráječ je zpátky s akční vypalovačkou, kde si sice jezdí na koních, ale je velmi pravděpodobné, že žádní koně nikdy nebyli na place. Pokud jste viděli trailer, dobře víte, že je Čarodějnice a lovec béčková divočina z ranku Rebel Moon, která poctivou filmařinu neviděla ani z vlaku. V Česku ale na Millu Jovovich a Davea Bautistu slyšelo už skoro 15 tisíc diváků, takže musíme přijmout fakt, že tyhle fantasy úlety přece jen mají svou cílovku. Až to skočí na Netflix, topka jistá!
20. března
První brazilský film, co vyhrál Oscara. Sice to nebylo v hlavní kategorii ani v té herecké, třetí nominace (ta za nejlepší cizojazyčný film) ale vyšla. Neberte proto doporučení Jokola, Rimsyho a Jidáše na lehkou váhu a zamyslete se nad tím, jestli si biografie o Eunice Paivě, která neúnavně bojovala s vojenskou diktaturou, nezaslouží dvě hodiny vaše života. V rámci silných dramat teď moc konkurence nenajdete.
Že byste raději něco odlehčenějšího a zábavnějšího? Není problém. Akční komedie s Jackem „Hughiem“ Quaidem a Amber „sejmula jsem Predátora“ Midthunder se totiž povedla. 72 % na ČSFD je na ptákovinu o loserovi, který necítí bolest a musí přežít hodně nepříjemných bitek, výborný výsledek. Ještě důležitější ale jsou mnohá doporučení od Mr. Hlada, jenž slibuje nápaditou a sympatickou podívanou, za níž si tvůrci zaslouží oba palce nahoru. V podstatě to nemohlo dopadnout lépe.
7/10 v recenzi od Croma a pod ní 8/10 od Ted George? Zní mi to jako další trefa a leckoho určitě potěší, že ji táhne Woody Harrelson. Herecká stálice se tentokrát vydává pod vodu v potápěčském dramatu, jež vás (jak by určitě vynalézavě řekl imf) téměř nenechá vydechnout. Na ČSFD je to sice s ohlasy slabší (modrých 65 %), mluvíme tu nicméně o povedeném debutu, který má jen 92 minut. Tomu by neřekl ne ani Cival…
Jestli vám Spermageddon na první pohled přijde jako totální animovaná ujetost, tak vůbec nejste mimo. Její existenci plně vysvětluje jméno režiséra, kterým není nikdo jiný než Tommy Wirkola, norský svéráz stojící za Mrtvým sněhem a Šílenou nocí. Oficiální synopse slibuje crossover mezi V hlavě a Prcičkami a recenze na MovieZone vyšla s podtitulkem „V hlavě, akorát v koulích“, což vám říká úplně, ale úplně všechno.
27. března
Jason Statham už v názvech svých akčňáků vystřídal tolik povolání, že producentům došly nápady a poslali do kin prostě „Dříče“. Internetové diskuze tedy byly plné humoru, ten však s premiérou bohužel dochází. Schválně jsem (už zase) vyrazil na ČSFD, kde jsem našel jediné hodnocení (2/5) a jediný komentář. „Jason Statham se tentokrát vydává po stopě obchodníků s bílým masem a ruská mafie pořádně prořídne. Jenže to není taková zábava, jak by se mohlo zdát. Stylovost osmdesátých let je sice pěkná, ale překvapivě málo akce, která navíc za moc nestojí, je pro akční béčko docela problém.“ Věřte trailblazerovi Mr. Hladovi a zůstaňte doma!
Tak co vás z březnové nadílky zaujalo? Dejte v komentářích vědět, dojmy z viděných filmů jsou samozřejmě nadmíru vítány.