Téma: Velký přehled bondovek aneb od Dr. No k Není čas zemřít
12:00 | 09.10.2021 |
Šest herců, dvacet pět filmů, padesát devět let a zase jsme na začátku. Éra Daniela Craiga jako Jamese Bonda skončila a teď se bude hledat nejenom nový představitel a režisér, ale nejspíš i nový přístup k celé bondovské látce. Bude se pokračovat ve vážnějším a realističtějším stylu? Vrátí se agent 007 k příběhům plným šílených vědců, ještě šílenějších vynálezů a k absolutní přestřelenosti? A nebo se dočkáme něčeho úplně nového? Na odpovědi si ještě chvilku počkáme, ovšem s Connerym, Lazenbym, Moorem, Daltonem, Brosnanem i Craigem se to čekání dá zvládnout celkem příjemně. Pětadvacet bondovek má co nabídnout i dnes.
p.s.: Casino Royale z roku 1967 a Nikdy neříkej nikdy s Connerym se mezi pravé bondovky neřadí, tak je tam řadit nebudeme ani my.
6. Ve službách Jejího Veličenstva (Peter R. Hunt, 1969)
O co jde: Bond musí zastavit Blofelda, jenž hodlá s pomocí krásných žen rozšířit po světě smrtící virus. A taky se zamiluje a ožení!
Záporák: Telly Savalas
Bondgirl: Diana Rigg
Nejlepší gadget: Kombinace zařízení na odemykání trezorů a zároveň kopírka. Není to cool, ale je to praktické.
Nejpamátnější scéna: Závěrečné zavraždění Bondovy manželky. 007 na dlouhé vztahy fakt není.
Vytáhni v hospodě: V tajné službě jejího veličenstva je oblíbená bondovka Christophera Nolana a inspirovala jeho akční scénu na sněhu v Počátku.
Hodnocení: 6/10
George Lazenby natočil jen jednu jedinou bondovku a já pořád nevím, jestli ji mám rád, nebo ne. Na jednu stranu tu je všechno, co ke starým bondovkám patří. Řádně divoký příběh o kráskách, které mají po světě rozšířit vražedný virus, Telly Savalas jako parádní Blofeld, nádherné švýcarské exteriéry a parádní honička na bobech. To celé završené scénou, která by víc zapadla do Craigovy éry. Jenže pak je tu ten George Lazenby. Ten postrádá chlapské charisma Seana Conneryho i nadhled Rogera Moorea, navíc ho scénář nutí strávit značnou část filmu v kiltu a hrát… no prostě hňupa. A taky je to dlouhé. I přes povedené akční scény se to celé táhne. Spousta fandů tvrdí, že kdyby měl hlavní roli Connery, šlo by o vůbec nejlepší bondovku. Rozhodně souhlasím s tím, že by byla o dost lepší než s nudným Lazenbym, ale k nejlepší by měla pořád daleko. (Mr. Hlad)
7. Diamanty jsou věčné (Guy Hamilton, 1971)
O co jde: Bond se pokouší rozplést síť pašeráků diamantů, narazí však starého protivníka Blofelda, který chce diamanty využít na výrobu satelitu s laserovým dělem.
Záporák: Charles Gray
Bondgirl: Jill St. John
Nejlepší gadget: Nafukovací balón, ve kterém James Bond může chodit po vodě.
Nejpamátnější scéna: Při útěku před pronásledovateli se 007 ocitne ve filmovém studiu, kde se natáčí přistání na Měsíci. Ukradne kosmonautům vozítko a zdrhne svým pronásledovatelům.
Vytáhni v hospodě: Charles Grey, který si tu zahrál Blofelda, se objevil už v bondovce Žiješ jenom dvakrát. Tam ztvárnil Bondova kolegu a kontakt v Japonsku.
Hodnocení: 5/10
Lazenby neměl chuť v bondovkách pokračovat a po snaze najít nového herce si v United Artists řekli, že je to zbytečné, když můžou zkusit ještě jednou ukecat Conneryho. To se jim povedlo, ale stálo je to jeden a čtvrt milionu dolarů. Celkový rozpočet byl přitom jen něco málo přes sedm milionů. Ale popravdě Connery se mohl rozloučit velkolepěji. Grayův Blofeld je zdaleka nejméně zajímavý ze všech a příliš nezaujmou ani americké kulisy (ve filmu bylo hodně peněz amerických, tak se točilo tam). A taky Jill St. John, kterou já osobně považuji za nejméně půvabnou bondgirl vůbec, ale pokud to vidíte jinak, nemám s tím problém. Ovšem to, že jde o poměrně vyžilou a utahanou bondovku, si vymluvit fakt nenechám. (Mr. Hlad)
8. Žít a nechat zemřít (Guy Hamilton, 1973)
O co jde: James Bond dostane za úkol zastavit obchodníka s drogami, který vládne své organizaci s pomocí magie voodoo a už zabil tři britské agenty.
Záporák: Yaphet Kotto
Bondgirl: Jane Seymour
Nejlepší gadget: Zbraň proti žralokům. Ve finále se ukáže, že její náboje fungují dobře i proti lidem.
Nejpamátnější scéna: Bonda uvězní na ostrůvku na aligátoří farmě a doráží na něj zubaté čelisti. 007 s naprostým klidem po zádech aligátorů přeběhne do bezpečí.
Vytáhni v hospodě: Při hledání nového Bonda chtěli tvůrci amerického herce, aby oslovili víc americké publikum. Když přišli za Burtem Reynoldsem, poslal je do háje s tím, že Bonda by měl hrát Brit.
Hodnocení: 7/10
Roger Moore to neměl u kritiků se svým prvním snímkem úplně jednoduché a příliš ho nechválili, ale čas ukázal, že udělal dobře, když se pokusil Bonda pojmout jinak než jeho předchůdci. A nemusel s ním být pořád srovnáván. Žít a nechat zemřít ještě není tak legrační podívaná jako následující bondovky, ale toho nadhledu a humoru tu najdeme přeci jen o dost víc než u Conneryho. Tvůrci se navíc nebojí jít do extrémů co se záporáků týče a krom celkově trošku nudného Kanangy jsou tu exotičtí čarodějové voodoo nebo zabijáci s hákem místo ruky. Na začátku sedmdesátých let slavily v kinech velké úspěchy blaxploitation filmy, takže i to se do Žít a nechat zemřít promítlo. Člověk má občas pocit, že o pár ulic vedle jde gangsterům po krku John Shaft… Jen teda bez postavy šerifa J. W. Peppera, který tu měl dělat legraci, bych se asi obešel. Naštěstí snaha procpat ho do série vydržela jen dva filmy. (Mr. Hlad)
9. Muž se zlatou zbraní (Guy Hamilton, 1974)
O co jde: James Bond musí změřit síly s Francescem Scaramangou, nejlepším nájemným vrahem na světě.
Záporák: Christopher Lee
Bondgirl: Britt Ekland
Nejlepší gadget: Scaramangovo auto AMC Matador, které se dovede proměnit v letadlo.
Nejpamátnější scéna: Zbořený most přeskočí Bond autem a otočí se u toho o 360 stupňů. Šlo o vůbec první kaskadérský kousek, který byl předem vypočítaný počítačem. Povedl se na první záběr.
Vytáhni v hospodě: Christopher Lee, jenž si zahrál Scaramangu, byl bratranec Iana Fleminga.
Hodnocení: 6/10
Mooreova druhá a celkově devátá bondovka bývá řazena mezi ty slabší a neinspirativní. Britt Ekland je jako tajná agentka až směšně neschopná a lehce otravnáa nezachrání to ani fakt, že značnou část filmu stráví ve fakt malých bikinách. Naopak Christopher Lee tu agenta 007 celkem zastiňuje. I když ne každý bude zrovna tohle považovat za problém. Navíc je tu až nečekaně málo vynálezů od Q. Na druhou stranu Muž se zlatou zbraní rozhodně zaujme prostředím, tvůrci se evidentně inspirovali u Drak přichází a filmů s bojovým uměním, které vedle efektnějšího stylu mlácení lidí zpopularizovaly i východní a jihovýchodní Asii. (Mr. Hlad)
10. Špión, který mě miloval (Lewis Gilbert, 1977)
O co jde: Po zmizení britské a ruské ponorky se jadrné mocnosti viní z pokusu rozpoutat třetí světovou válku. Bond ale zjistí, že za všechno může šílenec, který chce vyhladit lidstvo a založit na dně oceánu nové.
Záporák: Curd Jürgens
Bondgirl: Barbara Bach
Nejlepší gadget: Stylový Lotus Esprit, který se dovede proměnit v ponorku. Nebo Jawsovy zuby.
Nejpamátnější scéna: Finále. Odehrává se v obřím tankeru, kde dojde ke gigantické přestřelce, následně si Bond podá šíleného záporáka Stromberga a teprve poté se na férovku serve s legendárním Jawsem.
Vytáhni v hospodě: Na filmu se v absolutní tajnosti podílel i Stanley Kubrick. Pomáhal s osvětlením v obřím studiu, protože kameraman Claude Renoir kvůli zhoršujícímu se zraku neviděl pořádně na jeho konec.
Hodnocení: 9/10
Asi nejlepší bondovka s Rogerem Moorem? Špiona, který mě miloval nakopne hned úvodní akce v horách (nechybí povinný padák s britskou vlajkou) a odhalení, že se Bond tentokrát potká s ultimátní sovětskou agentkou. Barbara Bach tu vyfasovala zdaleka nejlepší roli své kariéry, rychle je však zastíněna… vším okolo? Bondovými protivníky jsou legendární zabiják Jaws a bohatý podnikatel, co krade atomové ponorky a hází lidi do nádrže se žraloky. Q vytasí z arzenálu ponorkový Lotus Esprit, nechybí výlet k pyramidám a finále jsou víc než půlhodinové akční orgie. Na konec 70. let luxusní bondovka! (KarelR)
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Mám dojem, že u Skyfall taky hodně udělala ta úvodní píseň od Adele, která byla jednu dobu všude.
Ke Craigovým bondovkám mám trochu divný vztah, protože se mi to napřeskáčku líbilo/nelíbilo/líbilo/nelíbilo :D
Ale nejradši mám celkově Bondovky od Cambella. u většiny z nich trefil ten správný balanc.
Doufám, že s příštím Bondem nepůjdou úplně věkově dolů. Četla jsem, že nechtějí "mladíčka", co zrovna vylezl ze školy, ale už má trochu zkušenosti. Ale zase potřebují někoho, kdo se jim upíše na 10 let. Poslední nějaké průzkumy mezi Brity byla stabilní trojice Elba/Hardy/Hiddleston, z nichž to právě kvůli věku ani jeden nebude (i když tomu poslednímu je "jen" 41, tak minimálně další dva roky se točit nezačne, takže tam asi vypadne). Spíš sáhnou po někom míň známém.