10 důvodů, proč byl Orson Welles bůh
13:27 | 11.05.2015 |
Minulý týden uplynulo 100 let od narození Orsona Wellese, jednoho z nejlepších a nejzásadnějších filmařů všech dob, který ve své osobě ztělesňuje všechno, čím vůbec může chtít režisér být. Mladého rebela, nekompromisního umělce, génia a muže ochotného obětovat pro svoje dílo takřka vše. Díky pražskému Ponrepu jsme si mohli v předchozích týdnech připomenout jeho dokončené produkce, jichž máme vzhledem k Wellesově ambicím poměrně málo (zhruba tucet), ale alespoň se snad podařilo setřepat dojem, že krom legendárního Občana Kanea nenatočil nic dalšího. Připomeňme si dnes důvody, proč ho obdivovat nejen jako režiséra nejvlivnějšího filmu vůbec, ale prostě jako člověka a umělce:
4) Ztratil figuru i důstojnost, ale ne vizi
Pro Orsona skončila doba, kdy byl všemi vyzdvihován jako neposlušné dítě Hollywoodu, které sice dělá potíže, ale nikdo by se na něj nedokázal zlobit. Nyní už dokázali. Dál se pokoušel točit, ale bylo to čím dál obtížnější. Studia ho víc a víc odmítala a zasahovala mu do práce, takže i když to s Hollywoodem ještě zkoušel a vzniklo několik dobrých žánrovek, musel se obracet na Evropu. Tam jeho věhlas začal zvlášť v šedesátých letech po znovuobjevení Občana Kanea stoupat, ale prostředky na plnění jeho komplikovaných vizí zde nebyly tak výrazné. Navíc Welles propadl alkoholu, obezitě a stresu. Musel brát role v druhořadých filmech a reklamách, na jejichž natáčení mnohdy přicházel zpitý (nemám k tomu srdce, ale na youtube najdete pár příkladů na mol opilého Wellese na natáčení), to vše, aby sehnal peníze na pokračování ve svých projektech – jichž rozjel desítky, ale dokončil jen velmi málo z nich. Jak sám podotýkal, mohl kdykoliv skončit vrátit se třeba k divadlu a postupně si obnovit kariéru, on se ale zamiloval do filmu a nebyl schopný ho opustit. A to už je odhodlání!
3) Byl pravá rocková hvězda
Z toho všeho vyplývá, že Orson Welles se v podstatě minul povolání. Žil život rockové hvězdy, ale zvolil kariéru filmaře. Kariéru, k jejímuž naplnění je potřeba dělat si kamarády mezi producenty, podepisovat (a, ehm, dodržovat) výhodné smlouvy, neštvat nejmocnější lidi v zemi... a tak. Orson místo toho dělal hluk, egoisticky pálil mosty a bylo zkrátka nevyhnutelné, že se před ním jednou zabouchnou dveře. Sám později svou nerozvážnost přirovnával k situaci, kdy máte zavázané oči a jdete po okraji propasti: jdete sebejistě, protože nevíte, že krok vedle vede k záhubě. A když poprvé šlápnete do prázdna, už je pozdě. Zachoval by se stejně, kdyby věděl, kam jeho kroky povedou? Nemá smysl doufat, že ne. To by pak nebyl Orson Welles.
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry