Filmoví dobrodruzi téměř od A do Z
16:00 | 01.08.2008 |
Letos jsme si mohli v kinech užít rovnou trojici filmových dobrodruhů. Vrátil se legendární Indiana Jones, v kinech se teď prohání i likvidátor mumií Rick O`Connell a na začátku roku se ukázal i Ben Gates a zase odhalil nějaké to typicky americké tajemství. Krom téhle trojky je ale filmových hledačů pokladů podstatně víc.
Jméno: Henry „Indiana“ Jones junior – tetralogie o Indiana Jonesovi
Působiště: Egypt, Jižní Amerika, Indie, blízký východ a vůbec celý svět
Parťáci: Steven Spielberg, George Lucas, John Rhys-Davies, Sean Connery, Shia LaBeouf
Legenda všech legend, král dobrodruhů, propagátor klobouků a nejdrsnější archeolog, jakého kdy filmový svět poznal. Na rozdíl od svých kolegů preferuje před bádáním z kanceláře práci v terénu a je mu jedno, že se musí poprat s naštvanými domorodci, šílenou sektou, všehoschopnými nacisty nebo psychopatickými sovětskými telepaty. Schopnost improvizovat v každé situaci a touha zjistit, co je za těmi zavřenými dveřmi, kolem kterých se válí lidské kosti, vždycky zvítězí nad pudem sebezáchovy. A je to dobře. I když jeho návrat po téměř dvou desetiletích nebyl úplně přesně to, co bychom si představovali, stále ještě jsou jeho dobrodružství prvotřídní zábava.
Jméno: Rick O`Connell (Brendan Fraser) - Mumie
Působiště: Egypt, Čína
Parťáci: Stephen Sommers, Rob Cohen a naštvané mumie
Letos měl být přímou konkurencí pro Indiana Jonese, bohužel změna prostředí a režiséra mu ani trošku neprospěly. I když pořád má charisma a talent k hláškování, jeho čínské dobrodružství byla celkem nuda. A to v něm figurovala mumie, která umí vrhat ohnivé koule a mění se v trojhlavou saň. Bohužel Rick O`Connell a jeho famílie ukázali, že potřetí do stejné řeky nevstoupíš. Pořád je sice možnost, že se za pár let vrátí ještě jednou, ale pokud nezmění přístup a podpůrný tým, nejspíš nebude o co stát. Je škoda, že hrdina, který začínal tak trochu jako Indiana Jones pro nové tisíciletí, skončil jako nudný čtyřicátník, jenž už pravděpodobně nemá moc co nabídnout.
Jméno: Ben Gates (Nicolas Cage) – Lovci pokladů
Působiště: USA
Parťáci: Justin Bartha, Diane Kruger, Jerry Bruckheimer, Jon Turteltaub
I když ve filmovém světě kope nižší ligu než Indiana Jones nebo Rick O`Connell, diváci na jméno Ben Gates slyší více než dobře. Nadšený historik z lehce pošahané rodiny se pokouší ukázat Spojené státy jako zemi plnou historie a tajemství a poměrně se mu to daří. I když se zaměřuje spíše na mladší, rodinné a vůbec méně náročné publikum, stále si udržuje svůj styl a jeho akce vyloženě nudné nejsou. Na druhou stranu k pořádnému dobrodružství mají stále dost daleko. Možná, že až se ve třetím díle vydá mimo území USA (mluví se o Velikonočních ostrovech), začne to konečně pořádně lítat. I když kdyby se Gates místo toho raději pokusil po originále americké ústavy ukrást třeba takovou Sochu svobody, mohlo by to být také zajímavé.
Jméno: Robert Langdon (Tom Hanks) – Šifra mistra Leonarda
Působiště: Paříž, Vatikán
Parťáci: Ron Howard, nějaká sympatická dáma po boku a nevypočitatelný kadeřník za zády
Robert Langdon měl na to, aby byl Indiana Jonesem pro jednadvacáté století. Prvotřídní vzdělání, čuch na průšvihy a přitažlivost záhad ho předurčovala k tomu, aby se proháněl po světě a vykrádal starobylé chrámy. Místo toho přednáší, motá se po muzeích a… nudí. Totálně nudí. Možná, že na stránkách knížek mu to jde lépe, ale ve filmu tenhle chlapík s tváří dvouoscarového Toma Hankse nemá co dělat. O akci, řešení záhad a o dobrodružství totiž nestačí jen kecat v letadle, musí se také něco dít. A jedna srandovní honička v miniautě zkrátka nestačí. Langdon si ale svým prvním filmovým příběhem vydělal dost na pokračování, takže uvidíme, jak se mu zadaří s reparátem ve Vatikánu.
Jméno: Dirk Pitt (Matthew McConaughey) - Sahara
Působiště: Sahara
Parťáci: Steve Zahn, William H. Macy
Dirk Pitt se sice na filmovém plátně objevil jen jednou, ale bylo nám s ním docela fajn. Bohužel nás bylo málo. Jeho výprava do Sahary příliš nezaujala a v kinech film trošku neprávem propadl. I když se jednalo o velmi příjemnou kombinaci solidní akce a vtipu, lidé zkrátka na film o hrdinném dobrodruhovi, jeho ukecaném parťákovi, africkém diktátorovi a francouzském cynickém podnikateli nepřišli. Příběhy Dirka Pitta tak s největší pravděpodobností zůstanou jen v knížkách, kterých už je (i u nás) opravdu požehnaně. Je to trochu škoda, tenhle sympaťák měl papírově všechno, co by správný filmový hledač pokladů měl mít, ale bohužel to nestačilo.
Jméno: Lara Croft (Angelina Jolie) – Tomb Raider
Působiště: Kde se co namane
Parťáci: Režijně i herecky nestálá
Už i mezi dobrodruhy pronikla emancipace. Tomb Raider byl jednou z nejdražších a nejambicióznějších adaptací počítačové hry, ale bohužel se mu nepodařilo vyškrábat se z průměru. Na Laru Croft se sice hezky kouká, ale mít k dispozici působivé kulisy a velkou fanouškovskou základnu zkrátka někdy nestačí. Její příběhy postrádaly napětí a tajemnou atmosféru a nabídlo jen sterilní akci bez náboje. Možná, že kdyby archeoložka s největším hrudníkem na světě ještě někdy vrátila a za kamerou stál někdo šikovnější než Simon West nebo Jan De Bont, byli bychom ochotni vzít ji na milost. Zatím jí to ale mnohem víc sluší na monitorech.
Jméno: Jackie (Jackie Chan) – Božská relikvie
Působiště: Afrika, Evropa
Parťáci: Vše podstatné si dělá sám
I v Asii je dost dobrodruhů, kterým se zastaví dech, jakmile pohlédnou na artefakt starý několik tisíciletí. Jedním z nejlepších je Jackie. Profík, který se sice vydává ve stopách Indiana Jonese, ale většinou je okolo jeho akcí mnohem více lidí se zlámanými končetinami a vyraženými zuby. V Evropě si to rozdá s jakousi nebezpečnou sektou, v Africe hledá skrytý nacistický poklad a cestou zmlátí každého, kdo se mu postaví do cesty. A že těch nepřátel je. I když je Jackie sympaťák a násilí nevyhledává, čas od času musí zkrátka dokázat, že hledač pokladů se o sebe musí postarat. A v okamžiku, kdy mu po krku jde banda nacistů nebo do něj kope čtveřice amazonek, před jejichž bicepsy by se většina chlapů zastyděla, je dobré mít nějakou tu bojovou průpravu.
Jméno: Jack T. Colton (Michael Douglas) – Honba za diamantem, Honba za klenotem Nilu
Působiště: Kolumbie, Severní Afrika
Parťáci: Kathleen Turner, Danny DeVito
Když se člověk jmenuje Jack T. Colton, může být jedině dobrodruhem. A tak jím je. Když se seznámil se sympatickou Joan Wilder a zjistil, že ta krom své sestry postrádá i jeden hodně veliký diamant, dlouho neváhal a rozhodl se dámě v nesnázích pomoci. No a krom akce a dobrodružství kolem toho byla i větší než průměrná porce hodně povedeného humoru. Pátrání po klenotu Nilu už sice takový nářez nebyl, ale na druhou stranu vyzkoušet si v praxi všechny zbraně na stíhačce se člověku také nepoštěstí každý den. Dalšího dobrodružství Jacka T. Coltona se asi nedočkáme, protože i dobrodruzi stárnou. Svoje si ale odpracoval bez problémů.
Jméno: Allan Quatermain (Richard Chamberlain) – Doly krále Šalamouna, Liga výjimečných
Působiště: především Afrika
Parťáci: Sharon Stone
Allan Quatermain se sice objevil nejdříve jako literární postava, kterou stvořil spisovatel H. R. Haggard, velmi brzy se ale dostal i na filmová plátna a při sledování jeho dobrodružství člověka nejednou napadne, jestli byl Sean Connery opravdu otcem Indiana Jonese. Máme tu klobouk, osobitý humor, exotické lokace, tajemné poklady i nebezpečné protivníky. Ve filmové podobě je to ale tak trošku druhá liga. Pátrání po dolech krále Šalamouna není zdaleka tak zajímavé jako hledání Svatého grálu a spojení s dalšími hrdiny v Lize výjimečných také nedopadlo bůhvíjak slavně. Allan Quatermain je zkrátka už stařec, který se moderní době přizpůsobit nedokázal a mladší a živější dobrodruzi mu už dávno utekli.
Jméno: Flynn Carsen (Noah Wyle) – Honba za kopím osudu, Návrat do dolů krále Šalamouna
Působiště: Afrika, Jižní Amerika
Parťáci: kolegové – důchodci a kolegyně – hledačky pokladů
Flynn Carsen pracoval v knihovně, ale jeho úkolem nebylo hlídat, jestli už paní Vomáčková vrátila poslední román od Rosamunde Pilcherové. Měl na starosti sbírku neocenitelných artefaktů, které bývalí knihovníci/hledači pokladů nashromáždili za minulé roky. A když šlo do tuhého, musel se s nějakou tou drsnou parťačkou s dobrým srdcem vydat po stopách pokladů ještě neobjevených. A jelikož byl Flynn Carsen nemehlo, vždycky se dostal do průšvihu, ale osud tomu chtěl, že se z každé polízanice vždycky nějak vyškrábal. Naneštěstí jeho dobrodružství za moc nestojí, takže doufáme, že ho při nějaké další výpravě třeba zašlápne slon.
Jméno: Sydney Fox (Tia Carrere) – seriál Lovci pokladů
Působiště: celý svět, ale dohromady asi čtyři lokace, které se střídají
Parťáci: jakýsi Christien Anholt
I televize má své hledače pokladů, ti ale na filmové kolegy z různých důvodů musí koukat z dálky. Ženská verze nejslavnější archeologa sice také pracuje na univerzitě a ve volném čase zkoumá zapadlé jeskyně, ale tady by veškerá podoba končila. V světě Sydney Fox je všechno tak nějak jednodušší, menší a hloupější a namísto charismatického Harrisona Forda tu je odkvétající krasavice a její idiotský pomocník. I když díky seriálové podobě tihle dva našli zdaleka nejvíce pokladů, jejich dobrodružství jsou si podobná jako vejce vejci a člověk při jejich sledování velmi brzy získá pocit, že by bylo možná zábavnější pracovat například jako včelař.
Jméno: Max Donigan (Chuck Norris) – Firewalker
Působiště: Jižní Amerika
Parťáci: Louis Gossett Jr.
Když už může dělat hledače pokladů ženská, proč by nemohl Chuck Norris? Muž, který umí dělit nulou a dvakrát napočítal do nekonečna, se jednou se spolu s Louisem Gossettem Jr. vydal do Jižní Ameriky najít hromadu zlata, ale krom několika obyčejných rváčů, kteří pocítili sílu jeho kopu s otočkou, mu v cestě stál i potomek domorodých obyvatel, jenž se chtěl stát bohem (nebo tak něco). Tohle dobrodružství sice zdánlivě mělo všechno potřebné, ale dohromady to, jak už to u Chucka Norrise bývá, zkrátka nefungovalo. A to tam byl i ten indián z Predátora!
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Zapomenuté heslo
Přihlášení
Registrace
- Komentovat a hodnotit filmy a trailery
- Sestavovat si žebříčky oblíbených filmů a trailerů
- Vytvářet filmové blogy
- Soutěžit o filmové i nefilmové ceny
- Dostat se na exklusivní filmové projekce a předpremiéry
Podívej se, jaká byla teď reakce na Speed Racera nebo jaké jsou často reakce na (i záměrně) špatné digitální triky... prostě to ruší, protože to není konvence. Barvy stejně nikdy nezprostředkovávají lidské vidění, je to výrazně deformované barevné spektrum, a tak jde jen o to, nakolik se stane nějaká podoba normou a konvencí, která se do určité míry identifikuje s divákovou představou o médiu.
Takže fakt, že se bral černobílý film jako realističtější (protože na něj byli lidé zvyklí), kdežto tříbarevný technicolor jako atrakce (ve třicátých letech např. u spektáklů jako Čaroděj ze země Oz nebo Jih proti Severu) a později charakteristický zejména pro určité žánry (právě dobrodružné filmy - Robin Hood s Flynnem, případně stylizovaná sirkovská melodramata). Normou se stával barevný film s padesátými lety, což bylo částečně způsobeno nástupem televize (a s barvou se objevil Cinemascope (ten se stal stejnou normou jako barva), Vistavision, 3D film apod.).
Takže těžko mluvit o konzervatizmu, historie médií je závislá na mnohem složitějších faktorech. Jsou tam určité urychlovače a brzdy, které mohou dokonale ovlivnit nástup nebo totální ústup nějakého média nebo mediální změny. To neovlivní pár lidí, kteří se rozhodnou. Třeba nástup zvuku byl složitě promyšlený transmediální proces, který se domlouval složitě dopředu a totálně změnil filmový průmysl. :)
No... on to nikdo stejně číst nebude. Ale to jen tak k té barvě a tak. :)